Aktualności
12 grudnia startuje „Sputnik nad Polską”!
Data publikacji: 10 / 12 / 2020

12 grudnia startuje „Sputnik nad Polską”!

W tym roku 14. edycja festiwalu “Sputnik nad Polską” odbędzie się online 12-20 grudnia. FINA jak co roku jest partnerem festiwalu

W Konkursie Filmów Fabularnych znalazł się film Iwana I. Twierdowskiego Konferencja, który otrzymał Nagrodę im. G. Gorina za najlepszy scenariusz na tegorocznym ORFF „Kinotawr” w Soczi, Hipnoza Walerego Todorowskiego, reżysera musicalu Bikiniarze, za który otrzymał Nagrodę Publiczności na Festiwalu Sputnik w 2009 roku. Wśród filmów konkursowych nie zabraknie pełnometrażowego debiutu Filippa Jurjewa „Wielorybnik”, który zdobył nagrodę za reżyserię na tegorocznym ORFF „Kinotawr” w Soczi, a także został uznany najlepszym filmem programu Giornate degli Autori na MFF w Wenecji.

Rosja w dokumencie

Festiwal tradycyjnie zaproponuje przegląd dokumentów Konkurs Filmów Dokumentalnych – Rosja w dokumencie. Wśród nich film Puste strony Mariji Popricak zobrazuje nam życie ostatniej rodziny carów rosyjskich, 33 słowa o dizajnie w reżyserii Natalii Klimczuk i Olgi Morozowej przeniesie nas w świat sztuki, a obraz Andriej Tarkowski. W świątyni kina Andrieja A. Tarkowskiego – syna sławnego reżysera – przybliży nam sylwetkę autora Stalkera.

Filmy Andrieja Konczałowskiego

Podczas 14. edycji Sputnika zostaną pokazane aż 3 filmy Andrieja Konczałowskiego. Jego najnowszy film Drodzy towarzysze! weźmie udział w Konkursie Filmów Fabularnych. W Konkursie Filmów Dokumentalnych zostanie pokazany film jego autorstwa pt. Człowiek niezłomny w reżyserii Jekateriny Wieszczewa i Jewgenija Grigoriewa, a w ramach pokazu specjalnego pokażemy zeszłoroczny dramat historyczny Grzech Konczałowskiego o życiu i pracy Michała Anioła.

Twórczość Andrieja Chrżanowskiego

W sekcji, poświęconej twórczości Andrieja Chrżanowskiego Magiczna podróż w świat Andrieja Chrżanowskiego – 80-lecie Mistrza animacji zobaczymy najnowszy, tegoroczny film artysty Nos albo spisek odmieńców, pełnometrażowy obraz pt. Półtora pokoju, który został zwycięzcą 4. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” w 2011 roku, a także wcześniejsze krótkometrażowe animacje jego autorstwa: Półtora kota, Długa podróż i Lew z siwą brodą. W osobnym bloku przyjrzymy się również twórczości studentów Szkoły Filmowej Kina Animacyjnego „Szar”, w której Andriej Chrżanowski obecnie wykłada.

Kalejdoskop Nowego Kina

W Kalejdoskopie Nowego Kina zobaczymy m.in. film biograficzny o konstruktorze broni M. Kałasznikowie – Kałasznikow w reżyserii Konstantina Busłowa, a także komedię Happy end Jewgienija Szeliakina o mężczyźnie, który budzi się na plaży w Tajlandii, nie mając pojęcia kim jest i gdzie się znajduje.

Zdobywcę nagród w Konkursie Filmów Fabularnych wybierze jury w składzie: Robert Gliński (przewodniczący), Karolina Gruszka, Michał Oleszczyk. W Konkursie Filmów Dokumentalnych nagrody przyzna jury w składzie: Cezary Grzesiuk (przewodniczący), Joanna Sławińska i Maciej Cuske.

Program towarzyszący

Projekcjom towarzyszyć będą wydarzenia kulturalne: spektakle, debaty i warsztaty online. Zapraszamy na dyskusję związaną z filmem Głęboki wdech. Wezmą w niej udział polscy freediverzy Emilia Biała, Agata Bogusz i Krzysztof Tomicki, którzy opowiedzą o swojej pasji i zagranicznych wyjazdach.

Pokaz dokumentu Mama dla Juli będzie połączony z dyskusją na temat sytuacji osadzonych kobiet w więzieniu oraz tego, jak wygląda macierzyństwo w takich warunkach. Jako ekspertki zaproszone zostały por. Elżbieta Kamińska z Zakładu Karnego Nr 1 w Grudziądzu oraz dr hab. Magdalena Arczewska z Uniwersytetu Warszawskiego.

Michał Oleszczyk przygotuje odcinek podcastu Spoiler Master, który będzie poświęcony obrazowi Andriej Rublow i twórczości Andrieja Tarkowskiego. Na miłośników kina czeka spotkanie z Joanną Wojnicką. Historyk filmu, pracownik Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego opowie o swojej najnowszej książce dot. kina rosyjskiego – Prorocy, kapłani i rewolucjoniści. Szkice z historii kina rosyjskiego. W tym roku nie zapominamy o najmłodszych. Z myślą o nich zorganizujemy warsztaty Lalki Motanki, które poprowadzi Natalka Dovha

Mały Sputnik, przygotowywany z myślą o najmłodszej publiczności i rodzicach, zawsze opierał się na spotkaniach na żywo. W aktualnej sytuacji sekcja dziecięca przetrwała w wymiarze symbolicznym i będzie okazja zobaczenia jednej produkcji, do której została przygotowana polska ścieżka dźwiękowa: Klucz czasu Aleksieja Tielnowa.

Cały program znajdą Państwo na stronie www.sputnikfestiwal.pl, a także na Facebooku Sputnik nad Polską. Bilety będą w sprzedaży od 12 grudnia na stronie mojeekino.pl.

 

zdjęcie: materiały festiwalu Sputnik