Aktualności
26 czerwca kino Iluzjon wznawia działalność!
Data publikacji: 17 / 06 / 2020

26 czerwca kino Iluzjon wznawia działalność!

Na „Słodkie życie”, „Piknik pod Wiszącą Skałą” oraz „Ginger i Fred” w weekend ponownego otwarcia, 26–28 czerwca, zaprasza ukochane kino Warszawy. Do końca lipca Iluzjon zagra także dzieła Hitchcocka, filmy z udziałem jednego z największych gwiazdorów „Złotej Ery Hollywood”, czyli zmarłego w tym roku Kirka Douglasa, a na specjalne życzenie widzów wznowi bogatą retrospektywę filmów Felliniego

Po dłuższej przerwie kino Iluzjon otworzyło się dla publiczności! Seanse wznowione zostaly w piątek, 26 czerwca. Oto co w najbliższym czasie czeka fanów kina.

Alfred Hitchcock – reżyser genialny

Wśród lipcowych propozycji znajdzie się pokaźna kolekcja filmów Alfreda Hitchcocka. Reżyser był mistrzem suspensu, niepowtarzalnym artystą umiejącym precyzyjnie budować opowieść filmową, przetykając ją specyficznym czarnym humorem. Jego filmy są jak charakter pisma ‒ nie do podrobienia. Do dziś pozostał niedoścignionym wzorem umiejętności łączenia elementów kina artystycznego i rozrywkowego.

Debiutował jeszcze w kinie niemym, w 1925 roku. Wyreżyserował w Anglii 23 obrazy, w tym Szantaż (1929) – film przełomu dźwiękowego, w którym zagrała Anny Ondra, jedna z ulubionych aktorek Hitchcocka ery kina niemego. W 1939 roku przeniósł się do USA, gdzie zrealizował następnych 30 filmów. Pierwszym z nich była nagrodzona Oscarem Rebeka (1940). Kolejne obrazy potwierdziły pozycję Hitchcocka jako mistrza gatunku. Jego znakomite dokonania – m.in. Urzeczona (1945), Zawrót głowy (1958), Psychoza (1960), Ptaki (1963) – weszły do żelaznego kanonu filmowej klasyki.  Już niebawem na wielkim ekranie będą mogli je zobaczyć widzowie Iluzjonu.

Choć Hitchcock był pięciokrotnie nominowany do Oscara, nigdy nie otrzymał nagrody dla najlepszego reżysera, przyznano mu ją jedynie w 1978 roku za całokształt twórczości.

Legenda Hollywood – Kirk Douglas

Legendzie filmu, jednemu z największych gwiazdorów „Złotej Ery Hollywood”, aktorowi, którego kariera to prawdziwa historia amerykańskiego kina, Iluzjon poświęci jeden z wakacyjnych cykli. Zmarły niedawno Kirk Douglas zostawił po sobie ponad 80 kreacji, postaci barwnych, różnorodnych, niezwykłych i prawdziwych. Ma na swym koncie wspaniałe role dramatyczne, ale świat zapamiętał go przede wszystkim z kina gatunkowego: z powodzeniem grał w kryminałach, filmie noir, kinie wojennym i kostiumowym, zapisał wspaniałą kartę w historii westernu, sprawdzał się w komedii, kinie przygodowym, a nawet SF. Pierwszą nominację do Oscara, za postać boksera w dramacie sportowym Champion, otrzymał jeszcze w latach 40., zaledwie kilka lat po debiucie. Nie tylko talent i warunki fizyczne, ale także ambicja i pozaekranowa działalność predestynowały go do osiągnięcia bezdyskusyjnego statusu wielkiej amerykańskiej gwiazdy. W latach 50. założył jedno z pierwszych w Stanach niezależnych studiów filmowych, w którym powstały takie przeboje z jego udziałem, jak Spartakus czy Ostatni kowboj.

We wspomnieniowym cyklu Iluzjon pokaże kilka zachowanych w zasobach archiwalnych FINA, a rzadko pokazywanych filmów z udziałem Kirka Douglasa, poza wymienianymi wcześniej także: Ich wielka miłość, reż. Anatole Litvak (1953); Ostatni pociąg z Gun Hill, reż. John Sturges (1959); Ostatni Kowboj, reż. David Miller (1962); Układ, reż. Elia Kazan (1969); Pojedynek Rewolwerowców, reż. Lamont Johnson (1971); Oddział, reż. Kirk Douglas (1975).

Stulecie Felliniego

Do końca lipca, z okazji przypadającego w tym roku 100-lecia urodzin Federica Felliniego, widzowie kina Iluzjon będą mogli także ponownie wkraść się do kina Fulgor w Rimini zmitologizowanego w Amarcord, zwiedzić Miasto kobiet i zakosztować Słodkiego życia. Wrócić do Nocy Cabirii, poznać świat włóczęgów, Wałkoni i tancerzy (Ginger i Fred).

Federico Fellini jak nikt wcześniej rzucił na ekran – niczym na prześcieradle w Wywiadzie – świat swojej podświadomości, utkany ze snów, marzeń, pragnień i wspomnień. Jak nikt wcześniej w samych tytułach podpisywał swoje filmy (Rzym, Casanova), nadając im piętno autorstwa i szczerej do bólu spowiedzi, a przy tym opiewał żywioł kobiecości, dokumentował włoską elitę, pokazywał starość i rozpad.

Filmy Felliniego inspirowały kolejne pokolenia twórców, z których najbardziej znani to Woody Allen, Emir Kusturica i Giuseppe Tornatore.

Repertuar kina

Pełen repertuar kina dostępny jest tutaj.

Zasady bezpieczeństwa związane z zagrożeniem epidemicznym:

Drodzy Widzowie,

dokładamy wszelkich starań, aby podczas pobytu w kinie zapewnić Wam bezpieczeństwo, dlatego prosimy o przestrzeganie następujących zasad:

1. Po wejściu do kina prosimy o dezynfekcję rąk. Płyny dezynfekujące są dostępne w widocznych miejscach w przestrzeni kina.

2. Na terenie kina, zarówno we foyer, jak i podczas seansu należy zakrywać usta i nos. Wyjątkiem jest korzystanie ze stolików w strefie Iluzjon Café Bar.

3. W trakcie oczekiwania w kolejce do Kasy biletowej oraz podczas wchodzenia do sali kinowej prosimy o zachowanie dwumetrowego dystansu.

4. Prosimy o ograniczenie przebywania w przestrzeni foyer kina.

5. Miejsca sprzedawane są według nowego planu – nie więcej niż połowa miejsc w sali. Prosimy o naprzemienne zajmowanie miejsc, z zachowaniem co najmniej jednego wolnego miejsca pomiędzy widzami. Wyjątkiem jest wspólne wyjście do kina widza z dzieckiem poniżej 13. roku życia, widza z osobą o orzeczeniu o niepełnosprawności, osobą z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub osobą, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie oraz osób wspólnie zamieszkujących lub pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym.

6. Prosimy, aby w miarę możliwości dokonywać rezerwacji i zakupu biletów online, a w przypadku dokonywania transakcji w Kasie biletowej kina, płacić kartą.

7. Widzów, którzy mieli kontakt z osobą zakażoną lub mają objawy jakiejkolwiek infekcji, prosimy o pozostanie w domu.

8. Do odwołania seanse odbywają się wyłącznie w sali Stolica, liczącej łącznie 260 miejsc.

9. Pełny regulamin dostępny jest tutaj, a zakup biletu jest jednoznaczny z jego akceptacją.

W trosce o bezpieczeństwo Widzów:

1. Dezynfekujemy przestrzenie wspólne oraz salę kinową po każdym seansie.

2. Po każdym seansie dokładnie wietrzymy salę kinową.

3. Planujemy jeden seans dziennie lub odpowiednie przerwy między seansami, po to, aby we foyer nie gromadziło się zbyt wielu oczekujących widzów i aby odpowiednio przygotować salę na przybycie nowych gości.

4. Obsługa korzysta z przyłbic lub maseczek i została dokładnie poinformowana o obowiązujących obecnie zasadach bezpieczeństwa.

5. Pracownicy z jakimikolwiek objawami infekcji nie przychodzą do pracy.

 

Z rządowymi zaleceniami dotyczącymi funkcjonowania kin można zapoznać się tutaj.

Z zarządzeniem Dyrektora FINA dotyczącym regulaminu udziału w seansach i wydarzeniach w Kinie Iluzjon w trakcie pandemii COVID-19 można zapoznać się tutaj.