Aktualności
8 nominacji dla koprodukcji FINA w Polskich Nagrodach Filmowych ORŁY!
Data publikacji: 22 / 04 / 2021

8 nominacji dla koprodukcji FINA w Polskich Nagrodach Filmowych ORŁY!

Polska Akademia Filmowa ogłosiła nominacje do 23. Polskich Nagród Filmowych – Orłów. Film Mariusza Wilczyńskiego, będący koprodukcją FINA, „Zabij to i wyjedź z tego miasta” otrzymał aż 8 nominacji!

Członkowie Polskiej Akademii Filmowej nominowali jego twórców w następujących kategoriach:

Najlepszy film,

Najlepsza reżyseria,

Najlepszy scenariusz,

Najlepsza scenografia,

Najlepsza muzyka (w filmie Mariusza Wilczyńskiego jej autorem jest Tadeusz Nalepa),

Najlepszy dźwięk (za który odpowiadał Franciszek Kozłowski),

Odkrycie roku: reżyseria,

Odkrycie roku: scenariusz.

Wywoływanie duchów ludzi i miejsc

Animacja Mariusza Wilczyńskiego to podróż w przeszłość własną i kraju, wywoływanie duchów ludzi i miejsc, terapeutyczna opowieść o rodzinie i wzruszający hołd dla przyjaźni. To pełnometrażowy debiut pierwszego polskiego twórcy animacji. Film Wilczyńskiego wskrzesza dzieciństwo z całym jego bagażem udręk i zachwytów, przywołuje tych, którzy odeszli, by dać im nowe życie. Zanurzony w przywołanych z pamięci detalach, barwach, dialogach, dźwiękach, sytuacjach, głosach, Zabij to… staje się kroniką PRL-owskiego dzieciństwa i młodości przeżytej w czasach transformacji, opowieścią o zmieniającej się Polsce, o szarzyźnie nieoczekiwanie nabierającej rumieńców.

Mający premierę na zeszłorocznym Berlinale Zabij to… może poszczycić się obsadą, jakiej nie miała żadna polska produkcja. Postaciom z animacji Wilczyńskiego głosu użyczyli między innymi Barbara Krafftówna, Andrzej Wajda, Irena Kwiatkowska, Krystyna Janda, Gustaw Holoubek, Anna Dymna, Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Magdalena Cielecka czy Małgorzata Kożuchowska. Wielu z nich autor zdążył nagrać w ostatniej chwili.

Inni nominowani

Wśród nominowanych znalazły się również 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy, Jak najdalej stąd, Sala samobójców. Hejter czy Szarlatan.

Gala Orłów 2021 zaplanowana jest na przełom maja i czerwca. Głosowanie nad nominacjami zakończyło się 18 kwietnia. Każdy etap głosowania Akademików przeprowadza firma doradczo-audytorska PwC, partner Polskiej Akademii Filmowej, gwarantując jego tajność, poufność i wiarygodność. Dzięki temu nominowanych oraz, podobnie jak w przypadku Oscarów, laureatów Orłów poznajemy w chwili publicznego otwarcia kopert.

22 kwietnia nominacje do 23. Polskich Nagród Filmowych – Orłów odczytali laureaci z lat ubiegłych: Joanna Kulig i Bartosz Bielenia. Laureatów tegorocznej edycji poznamy podczas gali, która planowana na przełom maja i czerwca.

Pełna lista nominacji.

 

Ilustracja: kadr z filmu Zabij to i wyjedź z tego miasta, reż. Mariusz Wilczyński