Aktualności
„ABC miłości” Michała Waszyńskiego w Rzymie
Data publikacji: 26 / 06 / 2023

„ABC miłości” Michała Waszyńskiego w Rzymie

22 czerwca w Rzymie w ramach Festiwalu Il Corso Polonia organizowanego przez Instytut Polski, odbył się pokaz filmu „ABC miłości” w reżyserii Michała Waszyńskiego (1935). Pokazowi towarzyszyła prelekcja filmografa FINA Michała Pieńkowskiego

20. edycja Il Corso Polonia odbyła się w dniach 16–23 czerwca w Rzymie. Festiwal, organizowany przez Instytut Polski w Rzymie, na stałe wpisał się w kalendarz jako coroczne spotkanie z polską kulturą – od muzyki, przez literaturę, teatr i kino. Podczas pokazu ABC miłości wśród publiczności pojawiała się Maria Bonsanti, wicedyrektor włoskiej filmoteki Centro Sperimentale di Cinematografia – Cineteca Nazionale, oraz Prof. Dr. Hab. Luigi Marinelli z Uniwersytetu La Sapienza – najważniejszy i najsłynniejszy włoski polonista, członek PAN, doktor honoris causa UJ w Krakowie. Obecni byli również kompozytor Michele Sganga, producent filmowy Pier Francesco Aiello i słynny fotograf Michele Corleone.

Pokaz otworzył dr Michał Pieńkowski, który opowiedział o historii filmu oraz o ciekawostkach i zawiłościach związanych z jego produkcją. Michał Pieńkowski to specjalista od przedwojennego kina polskiego, konsultant wielu filmów i publikacji o tej tematyce. W Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym opracowuje i dokumentuje zbiory filmowe, a także bierze udział w rekonstrukcjach cyfrowych. Naukowo zajmuje się historią polskiej fonografii.