W ramach projektu TuEuropeana we współpracy z wydawnictwem Tatarak powstała publikacja inspirowana zbiorem archiwów cyfrowych dostępnych na platformie europeana.eu. Książkę napisała znana i doceniana autorka literatury dziecięcej – Marta H. Milewska, a zilustrowała fanka „dziecięcej” kreski Agata Królak. Tematem opowieści jest ekologia i wpływ ludzi na środowisko naturalne. Premiera książki już 25 stycznia!
Agentka Lola i tajemnica znikających obrazów
W pewnym małym, spokojnym Miasteczku zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Mieszkańcom znikają obrazy, które do tej pory spokojnie wisiały na ścianach ich kolorowych i przytulnych domów. Niestety, Posterunkowy Ziółko nie poradzi sobie sam z zagadkowymi kradzieżami. Dlatego na pomoc przybywa agentka Lola – najskuteczniejsza detektywka w okolicy. Lola, w przeciwieństwie do mieszkańców Miasteczka, nie jest sympatyczna ani miła, ale za to ma nosa do trudnych spraw. Czy uda się jej znaleźć winnego całego zamieszania?
Książka zaprasza dzieci do wspólnej zabawy i do stawiania pytań. Dzieci mogą aktywnie uczestniczyć w rozwiązywaniu zadań pomagając głównej bohaterce rozwikłać detektywistyczną zagadkę, stając się w ten sposób współautorami książki. W atrakcyjny, angażujący i nie nachalny sposób przybliża młodym czytelnikom zagrożenia związane z zaniedbywaniem środowiska oraz sposoby na proekologiczne działania.
Tytułowe znikające obrazy to 6 dzieł dostępnych w zasobach platformy europeana.eu. Wszystkie ilustracje Agaty Królak stworzone zostały z materiałów archiwalnych i wykorzystują elementy konkretnych dzieł sztuki.
Do publikacji dołączony został audiobook czytany przez Annę Cieślak.
Gra online Zostań detektywem
Oczekując na premierę książki dzięki grze on-line dzieci mogą wcielić się w detektywa. Rozwiązując 9 zadań i zagadek pomogą agentce Loli rozwikłać tajemnicę znikających obrazów. Gra przeznaczona jest dla dzieci w wieku 6–12 lat.
Europeana
Europeana to przeszło 50 milionów zdigitalizowanych książek, dzieł sztuki oraz filmów. To platforma cyfrowa, która umożliwia dostęp do materiałów z bibliotek, muzeów, galerii i archiwów z całej Europy. To nie tylko portal, to również fundacja i sieć powiązanych i współpracujących organizacji, które chcą budować na bogatym dziedzictwie kulturowym Europy i ułatwiać do niego dostęp.
Celem projektu TuEuropeana i wydanej w jego ramach publikacji jest zwiększenie widoczności i przedstawienie potencjału tej bogatej kolekcji zbiorów, ale także funkcjonalności i sposobów ponownego wykorzystania archiwów.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu