Aktualności
ANIMATOR 2021
Data publikacji: 01 / 07 / 2021

ANIMATOR 2021

14. edycja kwalifikującego do Oscara Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR startuje na żywo i online już 9 lipca i potrwa do 15 lipca. FINA jest partnerem festiwalu

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR to największy festiwal filmu animowanego w Polsce. Podczas każdej edycji festiwalu prezentowanych jest ponad 100 filmów z całego świata, w tym retrospektywy, przeglądy, premiery czy rzadko pokazywane dzieła pionierów animacji.

Tegoroczna edycja festiwalu, odbędzie się w formule hybrydowej. W ciągu 7 festiwalowych dni widzowie zobaczą 120 konkursowych produkcji w pokazach krótko- i pełnometrażowych i po raz pierwszy także serialowych. W programie znajduje się aż 16 sekcji, a w nich blisko 140 wydarzeń.

W tym roku fundamentem ANIMATORA są cztery konkursy, w których zobaczymy 120 filmów: Międzynarodowy Konkurs Filmów Pełnometrażowych, Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych, ANIMATOR.PL – konkurs polskich filmów krótkometrażowych oraz Międzynarodowy Konkurs Seriali.

Oprócz tego każdego festiwalowego dnia, o godzinie 21:30, startuje ANIMATOR W PLENERZE. W programie klasyki filmu animowanego, m.in. Metropolis, Ghost in the Shell, czy nominowany do Oscara Czerwony żółw.

Programmerzy festiwalu pogrupowali filmy w dwóch konkursach w tematyczne pokazy. Dzięki temu łatwiej będzie poruszać się po ścieżce konkursowej.

W konkursie pełnometrażowym zobaczymy pięć filmów: Zabij to i wyjedź z tego miasta Mariusza Wilczyńskiego (koprodukcję FINA), Primal: Tales of Savagery Genndy’ego Tartakovsky’ego; Elulu Gabriela Verdugo Soto, My Favorite War Ilze Burkovskiej Jacobsen oraz Archipel Félixa Dufour-Laperriere’a.

W tym roku po raz pierwszy po raz pierwszy wystartuje międzynarodowy konkurs seriali. Seriale zostaną pokazane w trzech blokach, z których jeden dedykowany będzie najmłodszym.

Oprócz tego przewidziano specjalną sekcję dla dzieci,  oraz bloki tematyczne dla fanów gier komputerowych, dla fanów podróży i filmów zaangażowanych społecznie.

animator-festival.com