Aktualności
„Bestia” z Polą Negri na Festiwalu Dwa Brzegi
Data publikacji: 24 / 07 / 2018

„Bestia” z Polą Negri na Festiwalu Dwa Brzegi

30 lipca na 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbędzie się pokaz „Bestii” Aleksandra Hertza z 1917 roku. Film został w 2017 roku odrestaurowany cyfrowo przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny. Seansowi towarzyszyć będzie muzyka na żywo wykonaniu Mariusza Gumieli i Katarzyny Czerniawskiej.

O filmie

Odrestaurowana przez FINA „Bestia” to tragiczna historia trójkąta miłosnego: młodej artystki oraz jej dwóch kochanków. Rolę artystki gra Pola Negri, największa gwiazda ówczesnego polskiego kina. Talent Negri został szybko zauważony na zachodnią granicą – najpierw podbiła Niemcy, a w 1922 roku podpisała kontrakt z Paramount Pictures i wyjechała do Hollywood. Wielkie powodzenie Poli Negri za oceanem wykorzystał dystrybutor Jesse A. Levinson, który kupił „Bestię”, dokonał jej nieznacznej przeróbki i przedstawiał jako „The Polish Dancer”. Eksport filmu do Stanów Zjednoczonych pozwolił zachować obraz do dnia dzisiejszego – wszystkie polskie kopie zaginęły lub zostały zniszczone w czasie wojny.

O muzyce

Mariusz Gumiela jest członkiem i szefem lubelskiego zespołu Dolce Vita Quartett specjalizującego się w muzyce filmowej. Komponuje, aranżuje utwory klasyczne i rozrywkowe na rozmaite składy instrumentalne i wokalno-instrumentalne. Katarzyna Czerniawska od 2006 związana jest z Filharmonią Lubelską oraz Kameralną Orkiestrą Trybunału Koronnego. W swoim dorobku artystycznym posiada nagrania studyjne do filmów i seriali oraz koncertów dla telewizji. Współpracowała z Teatrem Provisorium, wykonując muzykę na żywo podczas spektaklu „Lód” w reż. Janusza Opryńskiego oraz z Rafałem Rozmusem i jego muzyką do filmów niemych.

Kiedy i gdzie?

Poniedziałek 30 lipca o 21:30 w Małym Kinie przy ul. Nadwiślańskiej 9.

O festiwalu

Od początku istnienia Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi krytyka zwraca uwagę na jego niestandardowe podejście do sztuki filmowej. Założeniem wydarzenia jest łączenie twórcy z odbiorcą oraz filmu, literatury, muzyki i sztuk wizualnych, czyli wszystkich dyscyplin, z których czerpie X Muza. Jest to projekt artystyczny odwracający się na masowego kina, przeznaczony dla koneserów kina i innych sztuk. Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny po raz kolejny jest partnerem festiwalu.