Aktualności
Biblioteka FINA w gronie bibliotek naukowych
Data publikacji: 12 / 10 / 2022

Biblioteka FINA w gronie bibliotek naukowych

Biblioteka Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego – decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – została zaliczona do bibliotek naukowych. Wcześniej pozytywną opinię w tej sprawie przekazała Krajowa Rada Biblioteczna pod przewodnictwem Dyrektora Biblioteki Narodowej dr. Tomasza Makowskiego

Biblioteka FINA jest wyspecjalizowana w zakresie zbiorów o tematyce filmowej i audiowizualnej. Posiada największy w Polsce zasób publikacji o tej tematyce, zawierający ponad 30 tysięcy książek i około 1000 tytułów czasopism polskich i zagranicznych oraz wycinki prasowe dotyczące filmów, osób i zagadnień filmowych.  Jest jedynym miejscem w kraju, gdzie archiwizowane są i udostępniane materiały dokumentacyjne związane z polską kinematografią: materiały literackie, w tym scenariusze, nowele filmowe, scenopisy, listy montażowe i dialogowe, projekty scenograficzne, plakaty, fotosy, programy filmowe, partytury muzyczne, nagrody oraz inne dokumenty związane z produkcją i dystrybucją filmów. Zbiory specjalne obejmują rękopisy, egzemplarze archiwalne oraz druki rzadkie. Biblioteka FINA ma również dostęp do baz danych, w tym do bazy bibliograficznej Międzynarodowej Federacji Archiwów Filmowych FIAF.

Biblioteka prowadzi działalność badawczą w zakresie historii polskiego filmu, w szczególności opracowując materiały źródłowe ze swoich zbiorów.

 

Informacje o zbiorach książek i czasopism są dostępne w katalogu: http://katalogbiblioteki.fn.org.pl/Opac5/ , natomiast o zbiorach archiwalnych informujemy na miejscu, w Czytelni.

 

Biblioteka Filmoteki mieści się w oficynie przy ulicy Puławskiej 61.  Więcej o Bibliotece na stronie https://fina.gov.pl/zbiory/biblioteka/

fmovies

embed maps on website