Aktualności
Bogata kolekcja muzyki Krzysztofa Pendereckiego dostępna bezpłatnie online
Data publikacji: 30 / 03 / 2020

Bogata kolekcja muzyki Krzysztofa Pendereckiego dostępna bezpłatnie online

Wyjątkowa, muzyczna kolekcja poświęcona artystycznemu dorobkowi Krzysztofa Pendereckiego zawierająca niemal wszystkie utwory kompozytora jest dostępna w portalu Ninateka.pl. Blisko 150 utworów wzbogacono o wypowiedzi twórcy, opinie krytyków i muzykologów. Swoje autorskie playlisty ulubionych utworów ułożyli między innymi: Elżbieta Penderecka, Marek Moś, Antoni Wit i Paweł Mykietyn

Zmarły 29 marca Krzysztof Penderecki był jednym z najbardziej rozpoznawanych w świecie polskich kompozytorów współczesnych. Rozgłos zdobył już w latach 60. XX wieku, kiedy wprowadził do swych dzieł nowatorskie rozwiązania brzmieniowe, fakturalne i notacyjne. Jego nazwisko stało się wówczas niemal synonimem polskiej (i nie tylko) awangardy. Późniejsza twórczość Pendereckiego wyrosła z silnego pragnienia przezwyciężenia alienacji, na którą skazani są współcześni artyści: kompozytor rozpoczął proces budowania własnego, uniwersalnego idiomu muzycznego, opartego na twórczej syntezie rozmaitych elementów tradycji – od awangardowego sonoryzmu po środki właściwe stylowi neoromantycznemu. Jego muzyka o wyrazistej konstrukcji i dramaturgii, niosąca głęboko humanistyczne przesłanie, cieszy się uznaniem i powodzeniem wśród szerokiego grona słuchaczy.

W serwisie Ninateka dostępny jest największy zbiór kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, zarówno wielkich utworów koncertowych i scenicznych, jak i muzyki komponowanej na potrzeby filmów czy spektakli teatralnych. Nagrania zostały starannie wyselekcjonowane pod kątem najwyższego poziomu artystycznego lub szczególnej wartości historycznej. Serwis w ponad 70% powstał w oparciu o zdigitalizowane materiały archiwalne Polskiego Radia.

Obszerny zestaw niemal wszystkich utworów Krzysztofa Pendereckiego jest częścią wyjątkowej kolekcji muzycznej, poświęconej także innym wybitnym kompozytorom XX wieku, Witoldowi Lutosławskiemu, Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu, Andrzejowi Panufnikowi oraz Wojciech Kilarowi. Kolekcja stanowi syntetyczny przewodnik po twórczości kompozytora, dostosowany zarówno do potrzeb i kompetencji wykształconego muzycznie użytkownika, jak również stworzony z myślą o szerokim gronie odbiorców zainteresowanych kulturą. Kuratorką kolekcji jest Iwona Lindstedt.

Kolekcja zawiera również szereg dodatkowych materiałów tekstowych, ikonograficznych i filmowych,  dotyczących m.in. genezy czy okoliczności powstania danej kompozycji, a także życia i twórczości m.in. Krzysztofa Pendereckiego przygotowanych przez zespół ekspertów – muzykologów i melomanów. Wśród nich znajduje się m.in. oś czasu, zestawiająca dorobek kompozytora na tle znaczących wydarzeń społeczno-kulturalnych XX i XXI wieku, które znalazły odzwierciedlenie w komponowanej przez niego muzyce, czy „alfabet” krótkie formy publicystyczne, będące ciekawostkami związanymi z twórczością i życiem prywatnym artysty.

Do niewątpliwych muzycznych atrakcji tej niezwykle wartościowej części serwisu Ninateka należą wykonania pod batutą samego kompozytora, m.in. nagranie jazzowego Actions Pendereckiego, zarejestrowane na żywo w 1971 roku. W Ninatece można również zobaczyć Reportaż Penderecki Reloaded pochodzący ze wspólnych koncertów Maestro, Aphex Twina i Jonny’ego Greenwooda wykonywanych przez Orkiestrę AUKSO. Miłośnicy twórczości kompozytora mogą także obejrzeć jego rozmowę z Agnieszką Szydłowską z cyklu Niedziela z… oraz krótki dokument o życiu i twórczości Krzysztofa Pendereckiego.

W Ninatece znaleźć można ponadto rejestrację wyjątkowego artystycznego spotkania Krzysztofa Pendereckiego i Grzegorza Jarzyny. Pasja wg św. Łukasza roku w inscenizacji Jarzyny została zrealizowana w 2012 w wyjątkowych przestrzeniach podkrakowskich Alvernia Studios.

Zachęcamy także do obejrzenia krótkich, animowanych form filmowych z muzyką kompozytora: Król Midas Lucjana Dembińskiego i Słodkie rytmy Kazimierza Urbańskiego.

Warto zajrzeć także na wydawany przez FINA portal edukacyjny Muzykoteka Szkolna. Strona oferuje materiały dydaktyczne poświęcone kompozytorowi, m.in. scenariusze lekcji dla szkół podstawowych i średnich dotyczące jego postaci oraz scenariusz lekcji towarzyszący kolekcji Trzej Kompozytorzy (również dla szkół średnich).

Fotografia: Mirosław Pietruszyński, CC BY SA