Aktualności
Crowdsourcing w archiwach | Seminarium audiowizualne online
Data publikacji: 11 / 03 / 2021

Crowdsourcing w archiwach | Seminarium audiowizualne online

Zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu „Seminarium audiowizualne online”. Tym razem Casey Davis Kaufman opowie o budowaniu społeczności crowdsourcingowych w archiwach. Wydarzenie odbędzie się online na platformie Zoom 18 marca w godzinach 16:00-17:30

Choć archiwa często zmagają się z brakami kadrowymi, to jednak chcą zapewnić dostęp online do swoich zbiorów i w istotny sposób zaangażować swoje społeczności – stąd  idea projektów crowdsourcingowych. Ta metoda zwiększania dostępu do zbiorów może pomóc zredukować powyższe problemy instytucjonalne, jednocześnie promując korzystanie z archiwów. Crowdsourcing zwiększa również zaangażowanie odbiorców i w pomaga pozyskać od nich cenną wiedzę, co w efekcie może zwiększyć wyszukiwalność zbiorów w sieci.

Wdrażanie projektów crowdsourcingowych może na początku wydawać się skomplikowane, ponieważ wymaga zaplanowania strategii i przemyślenia kluczowych kwestii, takich jak: cele i oczekiwania, oszacowanie możliwości zespołu projektowego, analiza narzędzi i metod, ustalenia workflow i rezultatów, zbudowania i poszerzenia zaangażowania społeczności. Do tego trzeba jeszcze rozważyć zrównoważony rozwój i kwestie etyczne.

W tej prezentacji omówimy różne metody i aspekty niezbędne podczas planowania i projektowania projektu crowdsourcingowego. Wykorzystanie zróżnicowanych strategii działania będzie pomocne przy nagrywaniu historii mówionych, w procesie korekty nagrań, a także umożliwi angażowanie odbiorców – co pomoże zbudować społeczność skupioną wokół naszej instytucji i zbiorów.

Prowadząca

Casey Davis Kaufman jest archiwistką audiowizualną i zajmuje się też procesom pamięci w archiwach. Obecnie pełni funkcję zastępcy dyrektora w GBH Archives i kierowniczki projektu w American Archive of Public Broadcasting. Casey zarządza digitalizacją i procesem udostępniania ponad 100 000 historycznych programów telewizyjnych i radiowych pochodzących od publicznych nadawców i producentów z całych Stanów Zjednoczonych.

UWAGA! Dwie zapowiadane do niedawna współprowadzące, Teague Schneiter i Jade Takahashi niestety nie mogą wziąć udziału w seminarium.

Zapisy

Wydarzenie odbędzie się online na platformie Zoom 18 marca w godzinach 16:00-17:30. Seminarium poprowadzone zostanie w języku angielskim, z tłumaczeniem na język polski.

Zapisy: https://forms.nina.gov.pl/seminarium-audiowizualne-online/