Aktualności
DKF „Filmoniada” – filmy pyszne jak lemoniada
Data publikacji: 20 / 02 / 2020

DKF „Filmoniada” – filmy pyszne jak lemoniada

Zapraszamy na dyskusyjny klub filmowy dla dzieci w wieku 7–12 lat oraz ich rodziców. W lutym i marcu w ramach cyklu pokazane zostaną dwa kolejne filmy, „Pippi wśród piratów” oraz „Tajemnica dzikiego szybu”

„Filmoniada” to dyskusyjny klub filmowy dla dzieci w wieku 7–12 lat oraz ich rodziców. Pokażemy 10 klasycznych filmów kinematografii światowej odwołujących się do dziecięcych emocji i wyobraźni, przybliżając jednocześnie na ich podstawie historię kina. Seanse odbywają się raz w miesiącu w sobotnie popołudnia, od września do czerwca. W skład jednego pokazu wchodzi prezentacja dotycząca aktora, reżysera i głównego tematu filmu, projekcja oraz dyskusja po seansie.

 

Pippi wśród piratów, reż. Olle Helbom, 1970, 85 minut

29 lutego, sobota, godz. 16.00 | FINA Wałbrzyska 3/5, Sala Ziemia Obiecana

Pippi Pończoszanka to rudowłosa dziewczynka, obdarzona wielką wyobraźnią i nie mniejszą odwagą. Mieszka z małpką, Panem Nilssonem, i koniem w Willi Śmiesznotce w małym miasteczku. Jej mama nie żyje, a tata, kapitan Pończocha, pływa na morzu. Kiedy groźny pirat Swen napada na statek kapitana Pończochy i więzi go w wysokiej baszcie, ten z więzienia pisze rozpaczliwe listy z prośbą o pomoc i wrzuca je w butelkach do morza. Jeden z listów dociera do Pippi, która wraz z przyjaciółmi postanawia wyswobodzić ojca z niewoli.

Prelekcję przed filmem i dyskusję po projekcji poprowadzi kuratorka cyklu Beata Zaborek.

 

Tajemnica dzikiego szybu, reż. Wadim Berestowski, 1956, 92 minuty

14 marca, godz. 16.00 | FINA Wałbrzyska 3/5, Sala Ziemia Obiecana

Wspaniałe kino przygodowe, oparte na powieści Edmunda Niziurskiego pt. Księga urwisów. Bohaterami są tu dwaj przyjaciele – Franek i Karlik. Chłopcy pochodzą z małej osady górniczej, a ich ulubionym miejscem wypraw jest odkryty przypadkiem dziki, opuszczony szyb kopalniany. Franek z Karlikiem podejrzewają, że ukrywa się w nim groźny szpieg. Atutami tego jednego z pierwszych powojennych filmów dla dzieci i młodzieży są piękne plenery i dobre aktorstwo. Zdjęcia nakręcono w okolicy Chęcin i w Górach Świętokrzyskich.

Prelekcję przed filmem i dyskusję po projekcji poprowadzi kuratorka cyklu, Beata Zaborek.