Dla mediów
Aktorzy TR Warszawa dają głos niememu kinu!
Data publikacji: 06 / 03 / 2020

Aktorzy TR Warszawa dają głos niememu kinu!

Zew morza, jeden z najbardziej widowiskowych polskich filmów niemych, zostanie zaprezentowane w nowej odsłonie z dubbingiem na żywo. Postaci z melodramatu Henryka Szaro przemówią głosem aktorek i aktorów TR Warszawa. Czytanie wyreżyserowała Katarzyna Minkowska, laureatka nagrody Debiut TR, a pokaz odbędzie się 16 marca o godz. 19:00 w warszawskim kinie Iluzjon

Inicjatywa połączenia kina niemego z aktorami występującymi na scenie narodziła się w TR Warszawa, który w ten sposób w 2019 roku uczcił 80-lecie sceny przy Marszałkowskiej 8 w Warszawie, powstałej dla gwiazdy przedwojennego kina i teatru Marii Malickiej, odtwórczyni głównej roli w Zewie morza. Współcześni aktorzy wcielają się w postaci sprzed blisko wieku, dodając do oryginalnych dialogów z plansz swoje własne komentarze i ekspresję. Melodramatyczna fabuła o intrydze pełnej mezaliansów, twistów i pościgów zyskuje w ten sposób zupełnie nowe, przewrotne oblicze, nie bez humoru i zamyślenia.

W obsadzie dubbingu znaleźli się: Jan Dravnel, Lech Łotocki, Joanna Połeć, Paweł Smagała, Justyna Wasilewska.

„Na jakim poziomie znajduje się mój film? Nie łudźmy się. W granicach naszych możliwości zrobienie filmu skończenie artystycznego jest niemożliwością. Wszakże w granicach tych właśnie możliwości szedłem konsekwentnie w kierunku raz obranego celu i w żadnym wypadku nie ustąpiłem przed piętrzącemi się trudnościami.”

Henryk Szaro, Jak kręcę film? „ABC u reżysera Szaro”, ABC 1927 nr 279

Zew morza to najwcześniejszy zachowany film Henryka Szaro, jednego z najważniejszych reżyserów polskiego kina przedwojennego, absolwenta słynnej szkoły przy Teatrze Narodowym w Piotrogrodzie. Wątek miłosny splata się tu z sensacyjną akcją, która rozgrywa się, po raz pierwszy w polskim kinie, na otwartym morzu. W obsadzie Zewu morza, poza Marią Malicką, znalazły się znane i lubiane gwiazdy przedwojenne, takie jak Jerzy Marr, Nora Ney oraz Tadeusz Fijewski. Realizacji filmu podjęła się Maria Hirszbein – jedna z pierwszych kobiet, która w polskim kinie przedwojennym zajmowała się produkcją filmową.

Zew morza zrekonstruowany został w 2013 roku dzięki dwóm odnalezionym kopiom filmowym i odnowiony cyfrowo w ramach projektu „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie”.

Więcej informacji oraz ciekawostek o filmie

 

Wydarzenie na fb

Więcej

 

Kontakt dla mediów:

m: 694 437 458 | t: +48 22 380 49 76

e-mail: eliza.lukomska@fina.gov.pl

———————————————-

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. Instytucja, która gromadzi, kataloguje, restauruje i udostępnia zbiory i materiały dokumentacyjne, dotyczące narodowego i międzynarodowego dziedzictwa audiowizualnego, w tym filmowego. FINA prowadzi również działalność edukacyjną, kulturalno-oświatową i wydawniczą oraz wykorzystuje nowe technologie do działań w zakresie upowszechniania kultury audiowizualnej.

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5 | 02-739 Warszawa

www.fina.gov.pl