Dla mediów
Czy prawo autorskie chroni Van Gogha? Cykl bezpłatnych webinariów
Data publikacji: 20 / 05 / 2020

Czy prawo autorskie chroni Van Gogha? Cykl bezpłatnych webinariów

Bezpłatne, dostępne online webinaria w sposób przystępny, dla osób niebędących prawnikami, tłumaczące najczęściej pojawiające się wątpliwości z zakresu prawa autorskiego odbędą się aż dziesięciokrotnie. We wszystkich z nich będzie można uczestniczyć na facebooku FINA Wałbrzyska 3/5, a poprowadzi je Ksenia Kakareko, dr nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Mediów WDIiB UW.

Spotkania dotyczyć będą szczegółowych zagadnień stosowania szeroko rozumianego prawa autorskiego, graniczącego także z innymi dziedzinami własności intelektualnej (m.in. znaki towarowe, wzory przemysłowe) takie jak dozwolony użytek prywatny, cytowanie utworów z Internetu, współautorstwo w prawie autorskim, licencje i dochodzenie naruszeń prawa autorskiego.

To wirtualna forma wykładów odbywających się wcześniej w siedzibie FINA (Wałbrzyska 3/5, Warszawa) i cieszących się każdorazowo ogromnym zainteresowaniem. Dzięki dostępności online i wykorzystaniu mediów społecznościowych możliwe będzie dotarcie do jeszcze większej grupy odbiorców.

 

Harmonogram i tematy zajęć

Każde z webinariów w ramach cyklu odbędzie się o godz. 12.00 na profilu FINA Wałbrzyska 3/5. Udział w spotkaniu nie wymaga rejestracji.

 

25.05.2020 – Prawo autorskie nie chroni Van Gogha? O przedmiocie ochrony prawa autorskiego

1.06.2020 – Dlaczego prawo autorskie nie chroni Konstytucji? O tym czego prawo autorskie nie chroni, a czego nie uznaje za utwór

08.06.2020 – Co mogę robić w zaciszu domowym, czyli o dozwolonym użytku prywatnym

15.06.2020 – Lepiej razem czy osobno? O współautorstwie w prawie autorskim

22.06.2020 – Jak tworzyć przy użyciu cudzych dzieł? Przeróbki, kontynuacje, kolaże, sampling, remix, inspiracje

29.06.2020 – Czy pracodawca mnie ograbił? Utwór pracowniczy w prawie autorskim

6.07.2020 – Czego autor mi nie może zabronić?

13.07.2020 – Cytowanie utworów z Internetu

20.07.2020 – Zawodowo czy prywatnie. Czym się różni korzystanie z cudzej twórczości?

27.07.2020 – Kraść czy kupować? Licencje i dochodzenie naruszeń prawa autorskiego.

 

Prowadząca

Ksenia Kakareko, doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Mediów WDIiB UW, specjalista ds. badań i rozwoju FINA, członek zarządu SDiW REPROPOL (ozz).

Ksenia Kakareko, autorka artykułu prowadzi wykład
fot. materiały FINA

 

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA) to instytucja powstała 1 czerwca 2017 roku w wyniku połączenia Filmoteki Narodowej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Przedmiotem działania FINA jest gromadzenie, katalogowanie, restaurowanie i udostępnianie zbiorów oraz materiałów dokumentacyjnych, dotyczących narodowego i międzynarodowego dziedzictwa audiowizualnego, w tym filmowego, a także współtworzenie, produkcja, rejestracja i promocja dzieł kultury o wysokim poziomie artystycznym w celu ich emisji w mediach publicznych i prywatnych. FINA prowadzi również działalność edukacyjną, kulturalno-oświatową i wydawniczą oraz wykorzystuje nowe technologie do działań w zakresie upowszechniania kultury audiowizualnej. Swoje niezwykle obszerne zbiory FINA częściowo udostępnia online na portalach takich jak m.in.: ninateka.pl, repozytorium.fn.org.pl, gapla.pl, filmotekaszkolna.pl, nitrofilm.pl i inne.

 

Kontakt dla mediów:

e-mail: dorota.zajdel@fina.gov.pl

+48 723 510 077

 

Główna ilustracja: Vincent van Gogh, Gwiaździsta noc