Dla mediów
Filmoteka Szkolna na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni!
Data publikacji: 04 / 12 / 2020

Filmoteka Szkolna na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni!

Już 8 grudnia rusza 45. FPFF w Gdyni. Jak co roku uczniowie będą mogli wziąć udział w zajęciach Filmoteki Szkolnej. Tym razem zapraszamy na spotkania, warsztaty i seanse filmowe online! Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Ponadto trójka laureatów konkursu Skrytykuj! stworzy Jury Młodych festiwalu i jako jedni z nielicznych będą mieli możliwość obejrzenia wszystkich filmów konkursowych.

Część wydarzeń zorganizowanych przez Filmotekę Szkolną w ramach Festiwalu wymagać będzie rejestracji. Jednym z nich będzie Wirtualna Filmowa Gra Miejska – Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w tarapatach. Historia (nie)prawdziwa. Scenariusz gry jest godzien najlepszego kina akcji – tuż przed rozpoczęciem Festiwalu. Tuż przed rozpoczęciem Festiwalu ktoś wykradł dyski z kopiami festiwalowych filmów. Brak niektórych premier, na dodatek wykradziono dostęp do platform streamingowych. Drugi dzień Festiwalu w toku, jesteśmy o krok od tragedii, napięcie rośnie. Wszystko wskazuje, iż w sprawę zamieszany jest wielki boss mafii.

Czy uda się uratować Festiwal przed skandalem na skalę światową? Dołącz do ekipy próbującej odnaleźć zaginione dyski a także rozpoznać i odnaleźć przestępców! Do zespołu rekrutujemy najlepszych z całej Polski.

Kolejnym punktem programu wymagającym rejestracji jest Studio Filmoteki Szkolnej. Zorganizowane grupy będą mogły wziąć udział w warsztatach dziennikarskich, podczas których dowiedzą się m.in. kto pracuje w redakcji i czym się zajmuje? Jak dobrze zadawać pytania podczas wywiadu? Uczestnicy będą trenować m.in dykcję i wystąpienia przed kamerą (tym razem tylko tą w komputerze lub telefonie). Porozmawiamy też o wpadkach dziennikarskich – na co uważać, jak uniknąć problemów i jak sobie z nimi radzić.

Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się na warsztaty Festiwalowego Studia Filmoteki Szkolnej. Dowiedzą się jak nagrać wywiad, gdzie szukać ciekawych tematów oraz co to jest stand up, przebitka i surówka. Przeprowadzą także wywiady z gośćmi Festiwalu, które zostaną udostępnione na kanale YouTube i w mediach społecznościowych Filmoteki Szkolnej oraz na stronach 45. FPFF w Gdyni.

Osoby, które będą chciały wziąć  udział w debatach Skrytykuj!, odbywających się po projekcjach tytułów z Konkursu Filmów Krótkometrażowych, również muszą się zarejestrować.

 


fot. Robert Jaczewski

 

Wydarzeniem otwartym będzie spotkanie z Mariuszem Włodarskim z Lava Films, producentem takich filmów, jak Śniegu już nigdy nie będzie w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta oraz Sweat Magnusa von Horna (filmy zakwalifikowane do konkursu głównego 45. FPFF), który zdradzi elementy know how producenta. Wydarzenie powiązane z 5. edycją Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej.

Filmoteka Szkolna zaprasza również na wykłady realizowane w ramach zajęć Akademii Polskiego Filmu w Gdańsku, poświęconych filmom, które w latach 70. święciły triumfy na Festiwalu w Gdyni lub zostały na nim niezasłużenie pominięte.

Oprócz zajęć, spotkań i wykładów Filmoteka Szkolna nie zapomniała o tym co na każdym festiwalu jest najważniejsze, czyli seansach! W programie filmowym znalazły się następujące tytuły: Test pilota Pirxa (1979) w reżyserii Marka Piestraka, Ostatni etap (1947) Wandy Jakubowskiej, Krzyżacy (1960) Aleksandra Forda, Szatan z VII klasy (1960) Marii Kaniewskiej.

Szczegółowe informacje dotyczące programu Filmoteki Szkolnej 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni można znaleźć tutaj

Przedstawiamy laureatów konkursu Skrytykuj!

W składzie Jury Młodych 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych zasiądą: Matylda Elson, Mateusz Jeleń oraz Paweł Borek. Troje Młodych Jurorów przyzna statuetkę Skrytykuj.pl twórcy wybranego filmu Konkursu Głównego lub Konkursu Filmów Mikrobudżetowych Festiwalu. Ponadto jako jedni z nielicznych będą mieli możliwość obejrzenia wszystkich filmów konkursowych. Gratulujemy!

Kontakt dla mediów:

e: eliza.lukomska@fina.gov.pl

m: 694 437 458