Dla mediów
Gutek Film w Ninatece
Data publikacji: 22 / 06 / 2020

Gutek Film w Ninatece

W wakacje Ninateka proponuje sporą dawkę wybornego kina od Gutek Film! Od 25 czerwca do 3 września będzie można zobaczyć 10 wyselekcjonowanych tytułów – zarówno tych lżejszych, wzruszających, zaskakujących i mniej znanych, które umilą czas zarówno w mieście, na słonecznej plaży oraz w deszczowy dzień w górach. Każdy tytuł udostępniony będzie w kolejny wakacyjny czwartek na tydzień, jak zwykle za darmo i bez reklam.

Od 25 czerwca do 3 września w Ninatece będzie można spotkać się m.in. z Emily Blunt, Michaelem Fassbenderem czy Maggie Gyllenhaal. Wybrane tytuły to także szansa by zobaczyć kameralny komediodramat zmarłej niedawno reżyserki amerykańskiego kina niezależnego, Lynn Shelton, przewrotny, gorzko-zabawny film Lenny’ego Abrahamsona, subtelne, ciepłe kino Hirokazu Koreedy oraz poznać bliżej burzliwą historię Iggy’ego Popa i zespołu The Stooges w dokumencie Jima Jarmuscha.

Akcja rozpocznie się 25 czerwca od jednego z najgłośniejszych i najmocniejszych debiutów francuskich ostatnich lat – Avy Léi Mysius, wyróżnionej na MFF w Cannes. Pokaz Avy stanowić będzie jednocześnie część filmową Wieczoru Dla Dorosłych, organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik. Hasło przewodnie wydarzenia brzmi „W plener”.

W te wakacje widzowie Ninateki będą mogli obejrzeć dwa filmy, również nagrodzonego w Cannes, Hirokazu Kore-edyJak ojciec i syn oraz Nasza młodsza siostra. W pierwszym, mistrz subtelnych rozważań o międzyludzkich więziach, stawia pytanie o istotę rodzicielstwa. Drugi to budująca opowieść o sile siostrzanych relacji – o wiele mocniejszych niż narastające latami rodzinne animozje.

Ninateka dokumentem stoi, dlatego podczas letniej akcji nie mogło zabraknąć również tego gatunku. Tym razem widzowie będą mieli okazję poznać bliżej dwie niepokorne legendy muzyki – Iggy’ego Popa (Gimme Danger, reż. Jim Jarmusch) i Kurta Cobaina (Kurt Cobain: About a Son, reż. A. J. Schnack). Muzyka jest również ważną bohaterką fabuł: utrzymanej w zimnych tonacjach czerni i bieli opowieści o egzystencjalnych zmaganiach Iana Curtisa, lidera grupy Joy Division (Control Antona Corbijna) oraz  przewrotnego, gorzko-zabawnego Franka Lenny’ego Abrahamsona z Michaelem Fassbenderem, Domhnallem Gleesonem i Maggie Gyllenhaal w rolach głównych.

Wśród filmów znajdzie się również kameralny i bezpretensjonalny komediodramat – Siostra twojej siostry Lynn Shelton – historia pełna pomyłek i nieporozumień, skrywanych uczuć i niewypowiedzianych pragnień. Kolejna propozycja to Magical Girl Carlosa Vermuta, wymykająca się gatunkowemu zaszufladkowaniu, ironiczna opowieść o cienkiej granicy między dobrem i złem.

Wydarzenie na fb

Partnerem akcji jest Gutek Film

Ilustracja: kadr z filmu Nasza młodsza siostra (reż. Hirokazu Koreeda), mat. Gutek Film

Kontakt dla mediów:

m: 694 437 458 | t: +48 22 380 49 76

e-mail: eliza.lukomska@fina.gov.pl

———————————————-

Ninateka (ninateka.pl) to serwis prowadzony przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny (FINA), który w otwartym, darmowym dostępie prezentuje bogactwo polskiej kultury audiowizualnej. Na ninateka.pl znajduje się już ponad 8000 wyselekcjonowanych materiałów audiowizualnych, a liczba ta codziennie rośnie. Tylko tu, nieodpłatnie i bez reklam, można oglądać filmy fabularne i dokumentalne czołowych polskich twórców, rejestracje spektakli i koncertów.

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5 | 02-739 Warszawa

www.fina.gov.pl