Dla mediów
LOTOS JAZZ koncert kolęd „Gore gwiazda Jezusowi”
Data publikacji: 14 / 12 / 2021

LOTOS JAZZ koncert kolęd „Gore gwiazda Jezusowi”

21 grudnia 2021 roku o godz. 19.00 w siedzibie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 w ramach projektu „LOTOS Jazz” odbędzie się koncert kolęd „Gore Gwiazda Jezusowi” w wykonaniu Chóru Polskiego Radia, Doroty Miśkiewicz i kwartetu Pawła Tomaszewskiego. Będzie to wyjątkowe spotkanie świątecznej tradycji z nowoczesnością, dostępne dla szerokiej publiczności dzięki transmisji na żywo w serwisie VOD TVP i na portalu Ninateka.pl

Pobierz informację prasową

Do kolędowego projektu Chór Polskiego Radia zaprosił wybitnego polskiego jazzmana, aranżera i pianistę Pawła Tomaszewskiego, który z niezwykłą wyobraźnią, ale i subtelnością nadał tym tradycyjnym pieśniom nowoczesną, aranżacyjną szatę – czasem w pewien sposób zrywając  z tradycyjnym odczytaniem kolęd, zawsze natomiast uwypuklając zawarte w nich czułość, radość oraz tajemnicę misterium narodzenia Boga – Człowieka.

Z Dorotą Miśkiewicz, wybitną wokalistką jazzową,  Chór spotkał się w wyjątkowym, pandemicznym czasie – w czerwcu 2020 roku, przygotowując wspólnie koncert poświęcony twórczości Fryderyka Chopina. Jak wspomina Maria Piotrowska-Bogalecka, dyrektor artystyczna Chóru: „Od początku naszej współpracy mogłam podziwiać jej niecodzienną wrażliwość, muzykalność i niebywałą technikę. Myśląc o powstaniu projektu z tak delikatną i wzruszającą materią, jaką są kolędy, nie mogłam zaprosić do jej tworzenia innej artystki niż Dorota”.

Całości dopełniają genialni muzycy jazzowi, mistrzowie w swoim fachu: wspomniany już Paweł Tomaszewski na fortepianie, Robert Kubiszyn na kontrabasie, Paweł Dobrowolski na perkusji  i Sławomir Berny na instrumentach perkusyjnych.

Wykonawcy

Dorota Miśkiewicz

Nieprzerwanie od 2017 roku zwyciężczyni rankingu Jazz Top magazynu „Jazz Forum” w kategorii Wokalista Roku. Kompozytorka, autorka tekstów, pomysłodawczyni bezprecedensowego projektu PIANO.PL. Jako jedna z nielicznych śpiewała i nagrywała w duecie  z Cesarią Evorą, ich wspólna piosenka „Um Pincelada” spotkała się ze znakomitym przyjęciem na całym świecie.

Ponadto ma na swoim koncie współpracę z Nigelem Kennedym, Davidem Murrayem, Louisem Winsbergiem, Kepa Junkerą, Toninho Horta, Tomaszem Stańko i całą plejadą artystów polskiej i zagranicznej sceny muzycznej.

Wydała 8 autorskich płyt – w tym album „Nasza Miłość” nagrany wspólnie z tatą Henrykiem i bratem Michałem, którego premiera miała miejsce w marcu 2021 r.

 

Paweł Tomaszewski

Pianista, kompozytor, aranżer, producent. Doktor habilitowany, profesor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, dziekan Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.

Współtwórca projektów Myrczek & Tomaszewski „Love Revisited”, Marta Król & Paweł Tomaszewski Group „Tribute To The Police”. Członek zespołu Anny Marii Jopek. Kierownik muzyczny oraz pianista zespołu Edyty Górniak. Producent muzyczny oraz członek zespołu Kingi Głyk.

Współpracował z artystami takimi jak: Nigel Kennedy, Eric Marienthal, Dean Brown, Michael „Patches” Stewart, Michał Urbaniak, Jarosław Śmietana, Urszula Dudziak, Kuba Badach, Mieczysław Szcześniak, Natalia Kukulska, Grażyna Auguścik, Adam Bałdych i wielu innych. Nagrał ponad 40 albumów studyjnych jako muzyk sesyjny.

Jest zdobywcą Grand Prix oraz nagród indywidualnych wszystkich najważniejszych konkursach jazzowych w Polsce. Koncertował na scenach całego świata z polskimi i międzynarodowymi gwiazdami muzyki jazzowej i rozrywkowej. Odznaczony Złotym Laurem Umiejętności i Kompetencji w kategorii „Kultura” w 2015 roku.

 

Chór Polskiego Radia

Chór Polskiego Radia od ponad 70 lat wykonuje repertuar obejmujący zarówno muzykę a cappella, jak i formy wokalno-instrumentalne. To zespół czerpiący z bogatej historii muzyki chóralnej, ale też nieustannie poszukujący – sięgając do tradycji różnorodnych stylów i epok, w twórczy i nowoczesny sposób konfrontuje je z własną wizją artystycznego języka. Udziałem Chóru są zatem zarówno wykonania badające relacje pomiędzy dźwiękiem, ciałem i przestrzenią (parateatralne „Lemelki”
z muzyką Piotra Tabakiernika) jak i tradycyjne pieśni Moniuszki („Sonety krymskie”). Nieobce są mu także muzyczne spotkania ze światem jazzu.

Szczególnie istotnym obszarem działalności Chóru jest muzyka polska XX wieku – ma on na swoim koncie prawykonania dzieł najbardziej znaczących współczesnych kompozytorów, między innymi Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego czy Wojciecha Kilara, a także współpracę z polskimi twórcami tzw. muzyki najnowszej, wśród których w ostatnich latach znaleźli się m.in.: Agata Zubel, Aleksander Kościów, Paweł Łukaszewski, Andrzej Kwieciński, Szymon Godziemba-Trytek, Aleksander Nowak i Paweł Mykietyn.

Zespół bierze udział w licznych festiwalach w kraju i za granicą, występując m.in. podczas takich wydarzeń jak Wratislavia Cantans, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Festiwal Prawykonań w Katowicach, Warszawska Jesień, Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie, Sacrum Profanum, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater, Schleswig Holstein Musik Festival, Rossini Opera Festival, Festiwal Muzyki Współczesnej w Huddersfield oraz Międzynarodowy Festiwal w Edynburgu.

Chór Polskiego Radia współpracuje regularnie z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia
w Katowicach, Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie, Orkiestrą Muzyki Nowej oraz Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. Dyrektorem artystycznym Chóru Polskiego Radia jest Maria Piotrowska –Bogalecka.

 

Maria Piotrowska-Bogalecka

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (kierunki dyrygentura chóralna i edukacja muzyczna) oraz Akademii Muzycznej w Krakowie (podyplomowe studia z teorii muzyki). Studiowała również w Kodály Institute of the Liszt Ferenc Academy of Music, a swój dyrygencki warsztat doskonaliła w trakcie kursów w kraju i zagranicą (m.in. Eric Ericson Masterclass w Haarlem, International Kodály Seminar w Kecskemet, czy Studium Chorale Masterclass for Choral Conductors w Maastricht).

Z Chórem Polskiego Radia związana jest od września 2017 roku, najpierw jako chórmistrz, a od września 2018 roku jako dyrektor artystyczny zespołu.

W 2012 obroniła pracę doktorską w dziedzinie dyrygentury chóralnej, a w 2014 roku opublikowała książkę „Decorum et varietas. Psalmy w muzyce wokalnej i wokalno-instrumentalnej polskiego baroku”. Obecnie pracuje jako adiunkt w Katedrze Dyrygentury Chóralnej Akademii Muzycznej
w Katowicach.

LOTOS JAZZ KONCERT KOLĘD „GORE GWIAZDA JEZUSOWI”

WYKONAWCY

 

CHÓR POLSKIEGO RADIA

DOROTA MIŚKIEWICZ – śpiew

PAWEŁ TOMASZEWSKI QUARTET:

Paweł Tomaszewski – fortepian, aranżacje

Robert Kubiszyn – kontrabas

Paweł Dobrowolski – perkusja

Sławomir Berny – instrumenty perkusyjne

MARIA PIOTROWSKA-BOGALECKA – dyrygent

 

Program

 

Bóg się rodzi                                      

W żłobie leży                                     

Anioł pasterzom mówił                     

Dzisiaj w Betlejem                             

Jezus malusieńki                               

Gore gwiazda Jezusowi                     

Mizerna, cicha                                   

Przybieżeli do Betlejem         

Cicha noc                                           

Pójdźmy wszyscy do stajenki

Wśród nocnej ciszy                            

Lulajże Jezuniu                       

Oj, maluśki     

Patronat

Patronat honorowy – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patronat medialny – Polskie Radio Program II, TVP Kultura, JazzPRESS

Sponsor tytularny – Grupa LOTOS S.A.

Kontakt dla mediów

Beata Żurawska, tel. +48 662 099 200, Beata.Zurawska@fina.gov.pl

Dział Promocji i PR

Filmoteka Narodowa- Instytut Audiowizualny