Dla mediów
Millenium Docs Against Gravity w Ninatece
Data publikacji: 27 / 04 / 2020

Millenium Docs Against Gravity w Ninatece

Co roku, zaraz po majówce, szykujemy się na wielką ucztę z filmami dokumentalnymi – Festiwal Millennium Docs Against Gravity. Tym razem wydarzenie odbędzie się jesienią, ale Ninateka już teraz proponuje filmową rozgrzewkę. W planowanym pierwotnie terminie festiwalu, od 8 do 18 maja, będzie można zobaczyć 20 najciekawszych tytułów z poprzednich edycji. Wszystko za darmo i bez reklam. Nadrabiajcie zaległości, wspominajcie, odkrywajcie!

Widzowie Ninateki będą mogli udać się w niezwykłą podróż w macedońskie góry (Kraina miodu), do podwodnego świata delfinów (Człowiek delfin), na francuską prowincję z Agnès Vardą (Twarze, plaże), do swingującego Londynu lat 60. z Michaelem Caine’em (Michael Caine: Moje pokolenie) i śladami jednego z najbardziej fascynujących polskich filmowców, Michała Waszyńskiego (Książę i dybuk).

Wybrane dokumenty to także szansa, żeby poznać sławnego skrzypka i przystojnego modela Armaniego w jednym (Współczesny mężczyzna), byłą sekretarkę jednego z najwyżej postawionych nazistów – Josepha Goebbelsa (Niemiecki życiorys), członków sudańskiego klubu filmowego, którzy postanowili odrestaurować nieczynne kino pod Chartumem (Pogawędki o drzewach to zbrodnia), wspaniałych fotografów – Roberta Franka (Nie mrugaj – Robert Frank) i Sebastião Salgado (Sól Ziemi) oraz zawiłe losy spuścizny meksykańskiego architekta Luisa Barragána (Niezwykła propozycja).

Przegląd to także okazja, by poszukać odpowiedzi na pytania: czy wskrzeszenie mamuta jest dziś możliwe (Genesis 2.0)? Jak naprawdę wygląda hodowla przemysłowa zwierząt (Zjadanie zwierząt)? Czy można przenieść pianino przez Himalaje (Stroiciel Himalajów)? Jak powstawała muzyka do kinowych hitów (Score – muzyka filmowa) oraz jak Putinowi udało się przywrócić w Rosji dyktaturę (Świadkowie Putina)?

Wszystkie te oraz inne wyjątkowe dokumenty już od 8 do 18 maja będzie można obejrzeć za darmo i bez reklam w Ninatece. Tymczasem, 28 kwietnia o godz. 21:00, Ninateka zaprasza na transmisję online filmu Symfonia Fabryki Ursus Jaśminy Wójcik. Artyści zaprosili byłych pracowników zakładu – robotnice, technologów, kierowników, sekretarki – do udziału w filmie, który raz jeszcze ożywiłby fabrykę. Powstał dokument kreacyjny, łączący sztukę wideo z choreografią i muzyką eksperymentalną. Film otrzymał nagrody na festiwalach Hot Docs Canadian International Documentary Festival oraz ZagrebDox. Premiera koprodukowanego przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny dokumentu odbyła się podczas zeszłorocznego Millenium Docs Against Gravity.

Ninateka zaprasza na majowy przegląd oraz 17. edycję festiwalu Millenium Docs Against Gravity, która odbędzie się w dniach 4-13 września 2020 roku.

 

Kontakt dla mediów:

m: 694 437 458

e-mail: eliza.lukomska@fina.gov.pl

———————————————-

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. Instytucja, która gromadzi, kataloguje, restauruje i udostępnia zbiory i materiały dokumentacyjne, dotyczące narodowego i międzynarodowego dziedzictwa audiowizualnego, w tym filmowego. FINA prowadzi również działalność edukacyjną, kulturalno-oświatową i wydawniczą oraz wykorzystuje nowe technologie do działań w zakresie upowszechniania kultury audiowizualnej.

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5 | 02-739 Warszawa

www.fina.gov.pl

Ilustracja: Człowiek delfin, reż. Lefteris Charitos | fot. Daan Verhoeven