Dla mediów
Mistrzowie Kina Hiszpańskiego – Obras Maestras w Ninatece
Data publikacji: 03 / 12 / 2020

Mistrzowie Kina Hiszpańskiego – Obras Maestras w Ninatece

To już trzecia edycja przeglądu mniej znanych arcydzieł hiszpańskiej kinematografii. W tym roku tematem przewodnim będą kobiety, ich życie codzienne i role społeczne w Hiszpanii lat 60 i 70. Widzowie zobaczą, jak w swoich filmach portretowali je Luis Buñuel, Carlos Saura, Jaime Armiñán czy Fernando Fernán-Gómez. Przegląd odbędzie się w dniach 11-13 grudnia w Ninatece (ninateka.pl).

W programie znalazła się Tristana, adaptacja powieści Benito Perez Galdosa, w reżyserii Luisa Buñuela z Catherine Deneuve w roli głównej. Pokażemy również film jego serdecznego przyjaciela i ucznia – Carlosa Saury – prekursora Nowego Kina Hiszpańskiego który zadedykował swojemu mistrzowi prezentowany w przeglądzie Peppermint frappé.

Obok dwóch ikon kina hiszpańskiego, będzie można poznać dzieła reżyserów mniej znanych. Jaime Armiñán w nominowanym do Oscara filmie Moja señorita zaskakuje przewrotną historią doni Adeli.  Wykorzystuje słabnącą rolę cenzury u schyłku reżimu frankistowskiego, by uchwycić wątpliwości związane z szukaniem tożsamości, próbą wyzwolenia się z narzucanych schematów oraz odkrywaniem własnej seksualności.

Z kolei Fernando Fernán-Gómez, w kapitalnej, pełnej wyrazistych postaci i czarnego humoru komedii Ninette, wprowadza na ekran postać spragnionego obyczajowej wolności młodzieńca z hiszpańskiej prowincji.

Tegoroczna odsłona przeglądu odbędzie się online na stronie ninateka.pl. Wszystkie filmy będą dostępne bezpłatnie. Program zostanie wzbogacony o cztery fabuły pokazywane podczas poprzednich edycji cyklu – mityczną Viridianę Buñuela, ponadczasowe Życie przed nami Fernando Fernán-Gómeza oraz kontrowersyjne obrazy Luisa Garcíi Berlangi (Witaj nam, Mr. Marshall) i praktycznie nieznanego w Polsce hiszpańskiego dramaturga i reżysera, Edgara Nevilla (Wieża siedmiu garbatych).

Projekcjom towarzyszyć będzie wprowadzenie dostępne na profilu facebookowym przeglądu.

Program:

Moja señorita, reż. J. Armiñán (1972)

Tristana, reż L. Buñuel (1970)

Mrożony Peppermint, reż. C. Saura (1967)

Ninette, reż. F. Fernán Gómez (1965)

Viridiana, reż. L. Buñuel (1961)

Życie przed nami, reż. F. Fernán Gómez (1958)

Witaj nam, Mr. Marshall, reż. L. García Berlanga (1952)

Wieża siedmiu garbatych, reż. E. Neville (1944)

 

plakat przeglądu kina hiszpańskiego
Materiały graficzne: Ola Jasionowska

 

Organizatorami cyklu są: Ambasada Królestwa Hiszpanii, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny i Ninateka oraz  AVA Arts Foundation.

Wszystkie filmy będą dostępne bezpłatnie online na stronie ninateka.pl

Wydarzenie na fb

Kontakt dla mediów:

e: eliza.lukomska@fina.gov.pl

m: 694 437 458

 

Ilustracja: kadr z filmu Tristana, reż. L. Buñuel, źródło: Filmoteka Hiszpańska