Dla mediów
Ninateka na Dzień Dziecka pełna retro animacji!
Data publikacji: 28 / 05 / 2020

Ninateka na Dzień Dziecka pełna retro animacji!

Tajemniczy pirat, księżniczka marząca o ptaku opowiadającym bajki, uwielbiający łakocie smok, przemieniający wszystko w złoto król Midas oraz bardzo głodny lew, którego lepiej nie drażnić – już teraz z okazji Dnia Dziecka w Ninatece można obejrzeć ponad 50 bajek zrealizowanych w Studiu Małych Form Filmowych Se-Ma-For i w Studiu Miniatur Filmowych od lat 40. do 90. XX wieku.

Filmowe dzieła dla dzieci, zarówno sprzed lat, które świetnie pamiętają dorośli, jak i nowsze produkcje z końca XX wieku można już teraz znaleźć w serwisie Ninateka. Z okazji nadchodzącego Dnia Dziecka warto obejrzeć animacje takich twórców jak Witold Giersz (Wiosenne przygody krasnalaPodarta książka), Zofia Ołdak (Pies w cyrku), Stefan Szwakopf (W samolocieW krainie dinozaurów), Janina Hartwig (Dwa MichałyKoziołki na wieży), Tadeusz Wilkosz (Nie drażnić lwaSmok Barnaba), Jerzy Kotowski (Rycerz z KapadocjiBaśń o korsarzu Palemonie), Teresa Badzian (MamutekNiezwykła podróż), Zenon Wasilewski (Uwaga diabeł!Za króla Krakusa), Krzysztof Kiwerski (Jasio), którzy w swoich filmach stworzyli niezwykłe światy pobudzające dziecięcą wyobraźnię.

Polska animacja to także nie zapomniane seriale dla dzieci. Kto nie zna kota Filemona, jego towarzysza Bonifacego, Misia Uszatka czy Gapiszona?

Filemon, młody, niezwykle ciekawy świata kociak dorasta u boku starego, doświadczonego kota Bonifacego. Obaj mieszkają w przytulnym domku na wsi wraz z Babcią i Dziadkiem. W 13 odcinkach Dziwnego świata kota Filemona najmłodsi widzowie poznają wiejski i miejski świat, szukają z niesfornym czworonogiem przyjaciół, stawiają czoła niebezpieczeństwom i uczą się odpowiedzialności.

Filemon-1024x1017

Dziwny świat kota Filemona

Kolejna z dostępnych w Ninatece animacji to Zaczarowany ołówek, serial zrealizowany w Studiu Małych Form Filmowych Se-ma-for w latach 1963-1977, opowiadający o przygodach chłopca o imieniu Piotrek i jego psa Pimpka. Bohater został obdarowany przez krasnoludka zaczarowanym ołówkiem, który pomaga w rozwiązywaniu najróżniejszych problemów. Wszystko, co nim narysuje, ulega materializacji i okazuje się niezastąpione podczas licznych przygód bajkowych przyjaciół.

Czteroodcinkowa seria Nowe przygody Misia Uszatka, to kontynuacja przygód sympatycznego niedźwiadka znanego dzieciom z dobranocek. Każdy z odcinków niesie inne przesłanie i rozpoczyna się nową piosenką, wszystkie jednak pozostają wierne „uszatkowej” tradycji: poważnego, partnerskiego traktowania problemów dzieci oraz dbałości o wizualne szczegóły bajki.

W Ninatece nie mogło również zabraknąć Gapiszona. Postać ta zajmuje ważne miejsce w kanonie postaci literatury i filmu dla dzieci i – co wyjątkowe – nie jest misiem. Jest za to uśmiechniętym chłopcem ubranym w charakterystyczną czapkę. Twórcą Gapiszona był Bohdan Butenko – grafik, autor ilustracji do ponad 200 książek, które charakteryzuje specyficzna kreska. Jak sam wspominał, jej nowatorskość w czasach gdy debiutował polegała na tym, że nie trzymała się realizmu, co, jak się okazało, było (i jest) zbawienne dla pobudzania dziecięcej wyobraźni.

Pomysły na zabawy i ćwiczenia wokół wybranych filmów można znaleźć na stronie www.filmotekaszkolna.pl.

#FINAzdalnie #FINAonline

 

Kontakt dla mediów:

m: 694 437 458

e: eliza.lukomska@fina.gov.pl

———————————————-

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. Instytucja, która gromadzi, kataloguje, restauruje i udostępnia zbiory i materiały dokumentacyjne, dotyczące narodowego i międzynarodowego dziedzictwa audiowizualnego, w tym filmowego. FINA prowadzi również działalność edukacyjną, kulturalno-oświatową i wydawniczą oraz wykorzystuje nowe technologie do działań w zakresie upowszechniania kultury audiowizualnej.

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5 | 02-739 Warszawa

www.fina.gov.pl

 

Ilustracja: kadr z filmu Gapiszon