Dla mediów
Pianokrąg | Cykl koncertów Bartka Wąsika
Data publikacji: 24 / 06 / 2020

Pianokrąg | Cykl koncertów Bartka Wąsika

28 czerwca o godzinie 18:00 wystartuje cykl warszawskich koncertów Bartka Wąsika, pianisty, interpretatora i aranżera. W programie czterech spotkań znajdą się kompozycje Maxa Richtera, Radiohead, Philipa Glassa oraz samego Wąsika. Wszystkich utworów będzie można wysłuchać dzięki transmisji realizowanych przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny (FINA). Streaming będzie dostępny na profilu facebookowym FINA Wałbrzyska 3/5, a rejestracje koncertów zostaną następnie udostępnione w serwisie Ninateka

Nazwa cyklu z jednej strony nawiązuje do słowa widnokrąg – miejsca pozornego zetknięcia się nieba z ziemią. Z drugiej tworzy wyobrażenie uczestnictwa w kręgu, we wspólnocie, w tym przypadku zebranej wokół jednego instrumentu – fortepianu.

Inspirując się przemówieniem noblowskim Olgi Tokarczuk, Bartek Wąsik w swoich nowych działaniach artystycznych chce odwołać się do czułej narracji i wykreować rodzaj wspólnoty, której często brakuje w wielkich salach koncertowych. Poprzez sposób opowiadania – w tym przypadku gry na jednym instrumencie – wykonawca ma stać się „czułym narratorem”.

Stworzony przez Wąsika cyklu koncertów oferuje odbiorcy spójność pomiędzy prezentowaną muzyką, a miejscem, w którym ona wybrzmiewa. Odbędzie się to poprzez wykreowanie w Parku Rzeźby w Królikarni bezpiecznej przestrzeni, w której publiczność skupiona wokół jednego instrumentu będzie mogła wysłuchać zaproponowanych przez Wąsika czterech różnych spojrzeń na muzykę fortepianową.

Ujmujące miniatury Maxa Richtera, autorskie aranżacje piosenek zespołu Radiohead, hipnotyzujące kompozycje Philipa Glassa, czy wreszcie premiera solowego projektu mają wytworzyć specyficzny klimat cyklu. Wybór programu cyklu wynika z zainteresowań muzycznych Bartka Wąsika, który inspirację znajduje nie tylko w muzyce klasycznej, ale również w twórczości Kate Bush, Nils Frahm, Billie Eillish czy Thoma Yorke’a. Poszukuje ich również w dźwiękach cywilizacji, w śpiewie ptaków, także tych zamieszkujących Park Rzeźby otaczający pałac Królikarni. Właśnie tu publiczność będzie mogła przyjść i wysłuchać na żywo i w skupieniu dźwięków płynących z Sali Rotundowej pałacu.

Specyfika otoczenia pałacu w Królikarni daje możliwość nagłośnienia samego miejsca koncertu, co umożliwi publiczności wysłuchanie utworów spacerując po parku, siedząc lub leżąc na trawie, przy zachowaniu zasad bezpiecznego dystansu społecznego. Wszystkie wydarzenia będą również transmitowane online na profilu facebookowym FINA Wałbrzyska 3/5, dzięki czemu muzyka będzie mogła zabrzmieć w domach odbiorców w całym kraju

Dla tych którzy zdecydują się wysłuchać koncertów w innym czasie rejestracje zostaną udostępnione w serwisie Ninateka. Pod tym adresem można znaleźć również filmową impresję Bartka Wąsika Kocham, Lublin, Szanuję.

Program:

28 czerwca | godz. 18:00 | Max Richter – Written on the sky

19 lipca | godz. 18:00 | Radiohead – Everything in its Right Place

9 sierpnia | godz. 18:00 | Philip Glass – Glassworks

13 września | godz. 18:00 | Bartek Wąsik – Pianokrąg

Wydarzenie na fb

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny jest partnerem cyklu.

 

Kontakt dla mediów:

m: 694 437 458 | t: +48 22 380 49 76

e-mail: eliza.lukomska@fina.gov.pl

———————————————-

Ninateka (ninateka.pl) to serwis prowadzony przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny (FINA), który w otwartym, darmowym dostępie prezentuje bogactwo polskiej kultury audiowizualnej. Na ninateka.pl znajduje się już ponad 8000 wyselekcjonowanych materiałów audiowizualnych, a liczba ta codziennie rośnie. Tylko tu, nieodpłatnie i bez reklam, można oglądać filmy fabularne i dokumentalne czołowych polskich twórców, rejestracje spektakli i koncertów takich zespołów twórców jak: Jan Emil Młynarski, Tęskno, Julia Marcell, Wojciech Bąkowski, Król, Marcin Masecki, a także animacje, słuchowiska i rozmowy z ciekawymi ludźmi.

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5 | 02-739 Warszawa

www.fina.gov.pl