Dla mediów
Przegląd filmów z Mają Komorowską na portalu Ninateka.pl
Data publikacji: 20 / 04 / 2020

Przegląd filmów z Mają Komorowską na portalu Ninateka.pl

Podczas tegorocznej uroczystej XXII gali Polskich Nagród Filmowych, nagród Polskiej Akademii Filmowej, Maja Komorowska, wybitna aktorka i pedagog, została nagrodzona Orłem 2020 za Osiągnięcia Życia. Najważniejsze filmy z udziałem tegorocznej laureatki będzie można oglądać od 23 do 30 kwietnia, online i bezpłatnie, podczas specjalnego przeglądu na portalu Ninateka, wydawanego przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny.

Maja Komorowska to jedna z najwybitniejszych polskich aktorek, doceniana przez reżyserów i uwielbiana przez widzów. Zaczynała w teatrze Jerzego Grotowskiego najpierw w Opolu, następnie we Wrocławiu. W kinie wykreowała niezapomniane role w filmach wybitnych polskich reżyserów, m.in.: Krzysztofa Zanussiego w Za ścianą, Życiu rodzinnym, Bilansie Kwartalnym, Stanie posiadania czy Cwale, za które była wielokrotnie nagradzana w Polsce i za granicą; Andrzeja Wajdy w Pannach z Wilka, Weselu, Katyniu; Tadeusza Konwickiego w Jak daleko stąd, jak blisko i Lawie oraz Krzysztofa Kieślowskiego i jego głośnym Dekalogu I. W stanie wojennym z oddaniem angażowała się w pomoc rodzinom internowanych, działając w Komitecie Prymasowskim.

Maja Komorowska osobiście wybrała filmy, które zostaną pokazane podczas przeglądu w Ninatece. Jest to jedynie drobny wyimek z jej filmografii, obejmującej ponad 50 lat pracy przed kamerą. Wśród tytułów, które będą prezentowane w ramach Przeglądu na stronie ninateka.pl znalazło się pięć filmów wyreżyserowanych przez Krzysztofa Zanussiego: Za ścianą, Życie rodzinne, Bilans kwartalny, Rok spokojnego słońca i Cwał oraz dwa obrazy w reżyserii Andrzeja Wajdy: Panny z Wilka i Wesele.

„Z każdym z tytułów, łączą się wciąż żywe wspomnienia moich wspaniałych filmowych partnerów i tych żyjących i tych którzy już odeszli – Zbyszka Zapasiewicza czy Scotta Wilsona. Zdaję sobie sprawę, że miałam wielkie szczęście pracować z wybitnymi reżyserami: Krzysztofem Zanussim, Krzysztofem Kieślowskim, Andrzejem Wajdą, Edwardem Żebrowskim, Tadeuszem Konwickim. Jestem wdzięczna wszystkim twórcom filmów, w których grałam… pracowałam”powiedziała Laureatka.

Do przeglądu zostały dołączone dwa materiały specjalne: fragment tegorocznej ceremonii Polskich Nagród Filmowych, z momentem wręczenia Mai Komorowskiej Orła za Osiągnięcia Życia oraz specjalne wydanie Aktualności Filmowych CANAL+, których Laureatka gościem była.

Przegląd przygotowała Niezależna Fundacja Filmowa, organizator Orłów, przy współudziale Miasta Stołecznego Warszawy.

Przyznawany przez akademików od ponad 20 lat, Orzeł za Osiągnięcia Życia to niezwykle prestiżowa nagroda, wręczana przez Polską Akademię Filmową. W poprzednich latach Orzeł za Osiągnięcia Życia trafił m.in. do reżyserów Stanisława Różewicza, Tadeusza Konwickiego, Jerzego Kawalerowicza, Andrzeja Wajdy, Jerzego Hoffmana, Kazimierza Karabasza, Romana Polańskiego, Krzysztofa Zanussiego, jak i aktorów: Danuty Szaflarskiej, Janusza Gajosa, Franciszka Pieczki oraz autorów zdjęć: Witolda Sobocińskiego i Jerzego Wójcika. Laureatem pierwszego Orła za Osiągnięcia Życia, przyznanego w 1999 roku, był Wojciech Jerzy Has. Ta niezwykle prestiżowa nagroda, przyznawana przez Polską Akademię Filmową, to wyróżnienie dla twórców za wybitne osiągnięcia w swoim zawodzie na przestrzeni życia.

Polskie Nagrody Filmowe Orły to nagrody wyłaniane głosami liczącej ponad 700 członków Polskiej Akademii Filmowej w dwuetapowym, tajnym i poufnym głosowaniu, przeprowadzanym i nadzorowanym przez PwC, wiodącą firmę audytorską. Wyniki nominacji, jak i nazwiska laureatów są tajemnicą do chwili publicznego otwarcia kopert. Nagrody przyznawane są w 20 kategoriach i organizowane od 1999 roku przez Niezależną Fundację Filmową.