Dla mediów
Spotkania z Dekalogiem Krzysztofa Kieślowskiego
Data publikacji: 03 / 12 / 2019

Spotkania z Dekalogiem Krzysztofa Kieślowskiego

W 30. rocznicę telewizyjnej premiery Dekalogu Krzysztofa Kieślowskiego Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza do udziału w dwóch wyjątkowych projektach: wirtualnym spacerze po miejscach, w których powstawał cykl oraz w przeglądzie wszystkich części dzieła z udziałem znakomitości polskiego środowiska filmowego i intelektualnego. Premiera spacerownika dostępnego na stronie mapadekalogu.pl już 6 grudnia. Dekalog na kinowym ekranie będzie można oglądać codziennie od 9 do 13 grudnia w FINA Wałbrzyska 3/5.

W cyklu Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego nie ma ciągłości zdarzeń i akcji, każda część przynosi też nowych bohaterów (wyjątkiem jest postać grana przez Artura Barcisia, pojawiająca się w 9 z 10 odcinków). Wspólne jest za to miejsce opowiadanych historii – ogromne osiedle wielopiętrowych bloków. W ciasnych mieszkaniach rozgrywają się mniejsze i większe ludzkie dramaty, a poszczególne opowieści w bardzo uniwersalny sposób nawiązują fabułą do problematyki kolejnych przykazań.

Wirtualny przewodnik umożliwiający poznawanie Warszawy poprzez miejsca, w których nakręcone zostały sceny z telewizyjnego cyklu Krzysztofa Kieślowskiego zostanie udostępniony 6 grudnia pod adresem www.mapadekalogu.pl. Responsywny, dwujęzyczny serwis (dostępny w wersji polskiej i angielskiej) będzie zawierał szczegółową listę i opisy miejsc, w których powstawał cykl, fotografie wykonane przez Piotra Jaxę oraz fragmenty filmów i scenariusza. Mapa Dekalogu będzie przewodnikiem dla wszystkich, którzy są zainteresowani twórczością Kieślowskiego i zwiedzaniem Warszawy według filmowego klucza. Pieczę nad projektem sprawuje jego pomysłodawczyni, Natalia Koryncka-Gruz.

Spotkania z Dekalogiem Kieślowskiego z udziałem znakomitości polskiego środowiska filmowego i intelektualnego odbędą się od 9 do 13 grudnia w FINA Wałbrzyska 3/5. Każdego dnia, od poniedziałku do piątku, będziemy oglądać dwa odcinki cyklu, a po każdej projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem wybitnych teologów, psychologów, filozofów, kulturoznawców i ludzi kina. Organizatorzy spotkań pragną przyczynić się do upamiętnienia i nowego odczytania ważnego fenomenu polskiej kultury, jakim niewątpliwie jest Dekalog.

W rozmowach prowadzonych przez filmoznawców – prof. Tadeusza Lubelskiego  i dr hab. Mikołaja Jazdona – wezmą udział m.in: Maja Komorowska, Michał Klinger, Krzysztof Piesiewicz, Krzysztof Zanussi, ks. Marek Lis, Olgierd Łukaszewicz, Tadeusz Sobolewski, Bogdan de Barbaro, Michał Oleszczyk, Monika Talarczyk, ks. Andrzej Luter, Michał Bilewicz, Jakub Majmurek, Violetta Buhl, Rafał Koschany, Dariusz Jabłoński, Marcin Napiórkowski, Piotr Pławuszewski, Katarzyna Mąka-Malatyńska, Monika Płatek, Michał Lew-Starowicz i Jacek Bławut.

Wstęp bezpłatny. Filmy z napisami angielskimi.

Więcej

Wydarzenie na fb

Kontakt dla mediów:

m: 694 437 458 | t: +48 22 380 49 76

e-mail: eliza.lukomska@fina.gov.pl