Wydarzenia
17. Millennium Docs Against Gravity (4–13 września)
02
Wrzesień
2020
Pokazy filmowe

17. Millennium Docs Against Gravity (4–13 września)

UWAGA! Szczegółowa rozpiska filmów Millennium Docs Against Gravity pokazywanych w Kinie Iluzjon jest udostępniona TUTAJ.

Zapraszamy na 17. edycję festiwalu filmowego Millennium Docs Against Gravity! W tym roku największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce odbywa się wyjątkowo jesienią. W dniach 4–13 września zapraszamy Was na pokazy filmowe, spotkania z twórcami i bohaterami filmów oraz debaty wokół tematów przedstawionych w filmach

Z czułości do świata – tak brzmi tegoroczne hasło festiwalu. Inspirująca mowa noblowska Olgi Tokarczuk (jurorki festiwalu w 2014 roku) właściwie opisuje czym festiwal się zajmuje i dlaczego powstał 17 lat temu. Chodzi o zrozumienie świata, w którym żyjemy, skrócenie mentalnego dystansu do ludzi mieszkających tysiące kilometrów od nas, empatię wobec ich problemów i poczucie, że jesteśmy jednością na naszej planecie.

W tym roku obejrzycie filmy wielu wspaniałych reżyserek, a wyjątkowe, odważne bohaterki pojawiają się w niezliczonej ilości tytułów, od La Mami Laury Herrero Garvin, pokazującego życie tancerek z Barba Azul Cabaret w Meksyku, przez Dla Samy (reż. Waad Al-Khateab i Edward Watts) i Jaskinię (reż. Feras Fayyad), obrazujące bohaterki walczące o życie swoje i innych w Syrii, aż po Grubaski na front (reż. Louise Unmack Kjeldsen, Louise Detlefsen), czyli historię czterech skandynawskich aktywistek plus size domagających się prawa do bycia sobą, oraz Lekcję miłości (reż. Małgorzata Goliszewska, Katarzyna Mateja) – historię 69-letniej Joli, która wyrwała się z toksycznego małżeństwa i rozpoczyna życie na nowo. Szerokie i wielowymiarowe spojrzenie na życie kobiet w różnych miejscach świata oferuje też duet reżyserski Yann Arthus-Bertrand (Człowiek, 2015) i Anastazja Mikowa w filmie Kobieta.

Podczas 17. edycji Millennium Docs Against Gravity będzie też można obejrzeć filmy o ekologii (sekcja „Planeta B nie istnieje”), sztuce (znakomite filmy o literaturze czy o wielkich reżyserach kina fabularnego), zawirowaniach i mechanizmach politycznych, dorastaniu (na francuskiej prowincji i nie tylko), wierze (od kreacjonistów po członków sekty) i życiu w egzotycznych krajach (polecamy sekcję o współczesnych Chinach). Zobaczycie filmy mistrzów kina dokumentalnego, jak Werner Herzog (Nomada. Na tropie Bruce’a Chatwina), Hubert Sauper (Epicentrum), Siergiej Łoźnica (Pogrzeb Stalina) czy Ron Howard (Odbudować Paradise).