Wydarzenia
„2001: Odyseja kosmiczna”, reż. Stanley Kubrick | Wieczne lato: wielka przygoda
02
Lipiec
2021
Pokazy filmowe

„2001: Odyseja kosmiczna”, reż. Stanley Kubrick | Wieczne lato: wielka przygoda

Bezpłatne wejście

2001: Odyseja kosmiczna, reż. Stanley Kubrick, 149 min., 1968, Wlk. Brytania, USA

Na początku XXI wieku badacze odkrywają na powierzchni księżyca tajemniczy monolit. Nie wiadomo nic o jego pochodzeniu ani istocie. Wiadomo jedynie, że wysyła sygnały radiowe w kierunku Jowisza. Ludzkość kieruje tam misję mającą zbadać ową enigmę. Na pokładzie Discovery One oprócz naukowców i załogi jest również wyposażony w sztuczną inteligencję komputer HAL 9000, który kontroluje wszystkie ruchy statku.

Stanley Kubrick zrealizował film będący doskonałym scaleniem kultury i nauki, który traktuje o postawach człowieka wobec nieznanego i jego skłonności do czynienia zła. Pełno w nim niedomówień i wątpliwości, które widz musi sam przepracować. Autorzy stawiają pytania, pokazują analogie, ale nie dają jasnych odpowiedzi.

Niekomputerowe efekty specjalne dobrze zniosły próbę czasu, a film po dziś dzień imponuje innowacyjnymi rozwiązaniami, które Kubrick wprowadził na stałe do języka kina. W swojej karierze reżyser otrzymał aż 13 nominacji do Oscara. Statuetkę otrzymał jedynie za pracę przy efektach specjalnych do tego filmu.

Film pokazywany w ramach cyklu Wieczne lato.

Wstęp

Wstęp na wszystkie seanse w ramach cyklu Wieczne lato jest bezpłatny. Pokazy odbywają się z wykorzystaniem bezprzewodowych słuchawek udostępnionych przez organizatora. Zachęcamy, by słuchawki rezerwować wcześniej przez poniższy formularz, który będzie udostępniony w dniu wydarzenia w godzinach od 10 do 19. Niewykorzystane rezerwacje będą uwalniane na 15 minut przed rozpoczęciem seansu.

W odpowiedzi na poprawnie wysłany formularz, otrzymają Państwo potwierdzenie e-mail. W razie jakiegokolwiek problemu z wypełnieniem formularza, prosimy o kontakt z recepcją FINA (tel. + 48 22 380 49 95; bog@fina.gov.pl)

 

 

Informacje praktyczne

Liczba osób biorących udział w projekcji jest ograniczona do 160 (jest to liczba wypożyczanych słuchawek; na dziedzińcu może przebywać więcej osób). Istnieje również możliwość podłączenia prywatnych słuchawek przewodowych z wtyczką minijack do zestawu wypożyczonego przez FINA.

Wejście na dziedziniec FINA Wałbrzyska 3/5 będzie możliwe wyłącznie przez bramę od ul. Wróbla. W razie deszczu pokaz nie odbędzie się.

Zachęcamy do zabrania ze sobą koców i środków odstraszających komary.

Przed i w trakcie seansów zapraszamy do naszej Klubokawiarni na mrożoną kawę, prosecco, rzemieślnicze piwa, a także przekąski i desery!

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem kina plenerowego.