Wydarzenia
8. Festiwal Filmów Białoruskich Bulbamovie | Dzień #1 (piątek)
18
Listopad
2022
Pokazy filmowe Spotkania

8. Festiwal Filmów Białoruskich Bulbamovie | Dzień #1 (piątek)

W dniach 18–20 listopada zapraszamy do Kina Iluzjon na ósmą edycję reaktywowanego Festiwalu Filmów Białoruskich Bulbamovie.

Zaczniemy tradycyjnie w piątek (18.11) po południu od mocnego uderzenia w postaci krótkiego, jasnego i genialnego w swej prostocie podręcznika dla niebiałorusinów Handbook Pawła Mozhara (IDFA – Best Shorts Film Award 2021), aby potem popłynąć, po raz pierwszy w Polsce, w 60-minutową podróż z Marą rewelacyjnej reżyserki i operatorki Saszy Kułak (Film Festival Rotterdam 2022 / ArtDocFest Ryga 2022).

Program

Szczegółowe informacje na temat programu znajdują się na stronie festiwalu Bulbamovie.

 

godz. 18.00 Otwarcie festiwalu

 

godz. 18.15 Handbook reż. Pavel Mozhar, 26 min, 2021, Niemcy, Białoruś, film dokumentalny

Obserwując ze swojego berlińskiego pokoju to, co dzieje się w rodzinnej Białorusi, reżyser Pavel Mozhar dostrzega pewne prawidłowości. Postanawia symbolicznie odtworzyć proces przesłuchań i tortur, których doświadczają jego rodacy i rodaczki walczący o wolność.


godz. 19.00 Mara, reż. Sasza Kułak, 61 min, 2022, Francja, Gruzja, film dokumentalny,  PREMIERA POLSKA

Film proponuje widzowi dołączenie do Mary, świadka wyborów prezydenckich na Białorusi, której chce się uciec od rzeczywistości w świat marzeń.

 

godz. 20.00 Spotkanie z reżyserką filmu Saszą Kułak. Prowadzenie Rafał Pawłowski. Dyskusja: Więźniowie polityczni w Białorusi

Wstęp

Bilety na poszczególne wydarzenia będą dostępne na stronie Kina Iluzjon.

 

Ilustracja: kadr z filmu Handbook, reż. P. Mozhar