W dniach 18–20 listopada zapraszamy do Kina Iluzjon na ósmą edycję reaktywowanego Festiwalu Filmów Białoruskich Bulbamovie.
Bohaterem sobotniego (19.11) festiwalowego dnia będzie niewątpliwie Mińsk za którym tęsknią tysiące Białorusinów, choć kiedy tam mieszkali to często narzekali na swoje „Miasto Słońca”. Stolica ostatniego lata 2020 roku pełnego młodych skaterów. Miasto w którym z każdego zakamarka wydobywają się dźwięki pieśni śpiewanych przez zamaskowanych członków Wolnego Chóru, którzy pojawiają się i znikają jak ninja. I późniejszy Mińsk zapełniony tysiącami irackich Kurdów, którzy uwierzyli białoruskim władzom, że ich „teleportują” na Zachód. Ale i oni w końcu zniknęli. I został Mińsk sam. Na koniec filmowej soboty zaserwujemy dwa nieznane filmy, znanego dokumentalisty Andreja Kutsili – Nad Niemnem i Chrzest Pański.
Program
Szczegółowe informacje na temat programu znajdują się na stronie festiwalu Bulbamovie.
godz. 12.00–15.00 Przegląd młodego kina białoruskiego, cz. I
godz. 15.00 Na przechowanie, reż. Andrei Kaszperski, 20 min, 2022, Bialoruś/Polska, film fabularny, PREMIERA
Ze względu na brak miejsc w białoruskich więzieniach, pracownik OMONU musi na 2 tygodnie przyjąć do siebie 3 więźniów politycznych.
Pilot pierwszego fabularnego serialu produkcji Belsat TV. Po projekcji spotkanie z autorami i niespodzianka dla publiczności.
godz. 15.20 Spotkanie z twórcami filmu Na przechowanie Andrejem Kaszperskim i Michaiłem Zujem. Prowadzenie Wiktar Szukiełowicz.
godz. 16.00 Ostatnie lato, reż. Ihar Chyshchenia, 43 min, Białoruś/Polska 2022, film dokumentalny
Misza ma 17 lat i ukończył w tym roku prestiżowe liceum przy Białoruskim Uniwersytecie Państwowym. Zamierza studiować matematykę na BUP. Po nocach pilnie uczy się do egzaminów, a w dzień spotyka się z przyjaciółmi – skaterami na obrzeżach Mińska, gdzie bez wytchnienia ćwiczy nowe sztuczki, spotyka się z dziewczynami i uczestniczy w zawodach skateboardowych. Tymczasem w kraju trwa najgorętszy od niemal 30 lat okres, w którym pandemia koronawirusa nałożyła się na wybory prezydenckie. Wszyscy zdążyli przywyknąć, że wybory na Białorusi są zwykłą formalnością, ale tym razem pojawił się promyk nadziei, że wszystko odbędzie się według nowego scenariusza.
godz. 17.00 Głosy, reż. DocWave, 50 min, 2022, Białoruś/Polska, film dokumentalny, PREMIERA
W sierpniu 2020 roku na schodach Białoruskiej Filharmonii Państwowej w Mińsku zgromadzili się ludzie, by zaprotestować przeciwko sfałszowanym wyborom prezydenckim. Trzymając tabliczki z napisem „Nasz głos został skradziony”, wspólnym śpiewem przeciwstawili się przemocy. Choć władze spacyfikowały to spontaniczne zgromadzenie, wkrótce muzycy zaczęli pojawiać się na marszach protestu w centrach handlowych i w metrze, za każdym razem inspirując ludzi pieśniami o godności, odwadze, losie i wierze Białorusinów. Tak narodził się jeden z symboli białoruskiego ruchu oporu – „Wolny Chór”.
Historię narodzin i działalności „Wolnego Chóru” opowie rodzina Sierdiukow – muzyków i pracowników filharmonii. Młode małżeństwo nie interesowało się zanadto polityką, ale widząc na własne oczy ogromną brutalność systemu wobec pokojowo protestujących rodaków, nie mogło pozostać obojętnym. Małżonkowie zostali jednymi z inicjatorów twórczego sprzeciwu. Po kolejnej akcji wiolonczelista Alaksandr Sierdiukow został zatrzymany w pracy przez służby i skazany na 15 dni aresztu. Po wyjściu na wolność postanowił odejść od aktywizmu i skoncentrować się na rodzinie i rozwijaniu hobby…
godz. 18.00 I znowu Białoruś, reż. Iwan Fiadorau, 40 min, 2022, Białoruś/Polska, film dokumentalny, PREMIERA
Pod koniec 2021 r. mieszkańcy Mińska byli świadkami kryzysu migracyjnego wywołanego przez białoruskie władze. Tysiące obywateli irackiego Kurdystanu zapełniło centrum stolicy Białorusi w oczekiwaniu na wymarsz do granicy z Polską. Jest to historia 4 Kurdów z tysięcy przybyłych oficjalnie do Białorusi na wycieczki turystyczne, organizowane przez Biura Podróży. Opowieść o ich czasie spędzonym w Mińsku, przyjaźni, wierze i dalszych predestynacjach. O losie Kurdystanu na pograniczu dwóch światów: Wschodniego i Zachodniego.
godz. 19.00 Nad Niemnem, reż. Andrei Kutsila, 43 min. 2021 r. Białoruś/Polska, film dokumentalny
Kiedyś chciał być żołnierzem – dziś jest wiejskim lekarzem i ciężko pracującym rolnikiem. A także samotnym strażnikiem pamięci o żydowskich mieszkańcach tej okolicy, po których został jedynie zarośnięty cmentarz. Tuż obok kilkuletni synek bohatera zabija wakacyjną nudę. Kim będzie w przyszłości mały Gosza? Czy pozostanie w wiosce, choć ona coraz bardziej się wyludnia i traci kontakt ze swoją przeszłością? Jedyne, co na pewno nie zniknie, to sielski pejzaż nad rzeką Niemen przechowujący ślady tych, którzy odeszli.
godz. 19.45 Chrzest Pański, reż. Andrei Kutsila, 20 min. 2022 r. Białoruś/Polska, film dokumentalny
W jednej z sypialnianych dzielnic Kijowa po raz kolejny obchodzone jest święto Chrztu pańskiego. W pobliskim jeziorku wyrąbano w tym celu przerębel. Na brzegu słychać bicie dzwonów cerkiewnych. Ludzie rozbierają się i stają w kolejce. Do ataku Rosji na Ukrainę pozostało 36 dni. Krótkometrażowy film obserwacyjny. Bliskie plany ludzi w różnym wieku, galeria nagich ciał i krótkie dialogi opowiadają nam o kruchości życia, sprzecznościach ludzkiej wiary i radości trwania.
godz. 21.00 Koncert duetu Margarita Levchuk & Konstantin Goryachy
Na 8. Festiwalu Filmów Białoruskich BULBAMOVIE odbędzie się niesamowite spotkanie dwóch wybitnych białoruskich artystów, którzy przygotowali specjalny autorski program.
Śpiewaczka operowa, aktorka, aktywistka, a ostatnio także artystka satyryczna Margarita Levchuk i najsłynniejszy białoruski pianista jazzowy Konstantin Goryachy. Muzycy występowali wielokrotnie na Białorusi, a ich ostatni wspólny występ miał miejsce w sierpniu 2020 r. podczas wiecu wyborczego Światłany Cichanouskaj w Brześciu.
ilustracja: kadr z filmu Głosy, reż. DocWave