Wydarzenia
8. Festiwal Filmów Białoruskich Bulbamovie | Dzień #3 (niedziela)
20
Listopad
2022
Pokazy filmowe Spotkania

8. Festiwal Filmów Białoruskich Bulbamovie | Dzień #3 (niedziela)

W dniach 18–20 listopada zapraszamy do Kina Iluzjon na ósmą edycję reaktywowanego Festiwalu Filmów Białoruskich Bulbamovie. Ostatni dzień przeglądu, niedzielę 20 listopada, można nazwać dniem białoruskiego kina emigracyjnego.

Program

Szczegółowe informacje na temat programu znajdują się na stronie festiwalu Bulbamovie.

 

godz. 11.00–13.00 Przegląd młodego kina białoruskiego, cz. II

 

godz. 13.00 Film Bridge Belarus | Wajda School | Gdyńska Szkoła Filmowa. Prezentacja projektu dla białoruskich reżyserów

Dyskusja z udziałem Filipa Marczewskiego, Jerzego Radosa, Nelli Agrenicz, Maksima Bujnickiego, Maksima Żbankowa – prowadzenie Mikałaj Laureniuk


godz. 15.00 Na żywo, reż. Mara Tamkowicz, 13 min, 2022, Polska, film fabularny

Pokojowe protesty w Mińsku po śmiertelnym pobiciu białoruskiego opozycjonisty zostają spacyfikowane przez milicję. Dziennikarki niezależnej białoruskiej telewizji jako jedyne prowadzą transmisję z przebiegu wydarzeń z okien bloku. Gdy zostają namierzone przez milicyjny dron, muszą podjąć decyzję: kontynuować relację czy zadbać o bezpieczeństwo? Film inspirowany prawdziwymi wydarzeniami.

W filmie wykorzystano fragmenty transmisji Kateriny Andreevej i Darii Chultsovej z Placu Zmiany oraz Studia Belsat nadanej 15 listopada 2020 roku.


godz. 15.15 Rozmowa z Marą Tamkovich i Darią Czulcową. Spotkanie z ekipą filmową Na żywo


godz. 16.00 Jezioro radości, reż. Alaksei Paluyan, 30 min, 2019, Białoruś/Niemcy, film fabularny, PREMIERA POLSKA

W malutkiej białoruskiej wiosce, gdzie czas stanął w miejscu, 9 letnia Jasia przeżywa śmierć swojej matki. Ojciec wysyła ja do internatu. Ale dziewczynka postanawia uciec i wrócić do domu.


godz. 16.40 Odwaga, reż. Alaksei Paluyan, 90 min, 2021, Białoruś/Niemcy, film dokumentalny

Podczas wyborów prezydenckich na Białorusi w sierpniu 2020 roku troje aktorów z podziemnego Białoruskiego Wolnego Teatru w Mińsku: Maryna, Pavel i Denis angażuje się w masowe protesty przeciwników Aleksandra Łukaszenki. Wyruszają na ulice Mińska, aby stanąć w obronie wolności słowa i poprzeć długo oczekiwaną zmianę władzy. Nieposłuszeństwo obywatelskie staje się niczym imperatyw moralny. Głos ludu zostaje jednak brutalnie zmiażdżony przez aparat bezpieczeństwa białoruskiego reżimu. Członkowie grupy teatralnej zostają aresztowani.


godz. 18.20 Spotkanie z Alaksiejem Paluyanam – prowadzenie Irena Kociełowicz


godz. 19.00 Mińsk, reż. Boris Gouts, 80 min, 2021,  Estonia, film fabularny, PREMIERA POLSKA

Pierwszy film fabularny dotyczący wydarzeń z sierpnia 2020 r. na Białorusi, nakręcony w jednym ujęciu. Pasza i Julia, młode białoruskie małżeństwo wychodzi w  nocy z domu i trafia w centrum protestów po sfałszowanych wyborach. Zwyczajny spacer zamienia się w prawdziwe piekło, w którym niewinni ludzie stają się ofiarami brutalności milicji…


godz. 20.20 Dyskusja o filmie Mińsk z udziałem białoruskich i polskich krytyków filmowych (m.in. Maksim Żbankou i Piotr Czerkawski)


godz. 21.00 Zakończenie festiwalu. Wyróżnienia FINY dla młodych białoruskich twórców

 

Ilustracja: kadr z filmu Mińsk, reż. B. Gouts