Wydarzenia
A SEASON OF CLASSIC FILMS: JANKO MUZYKANT
25
Październik
2022
Pokazy filmowe Dorośli Dzieci Młodzież

A SEASON OF CLASSIC FILMS: JANKO MUZYKANT

Bezpłatne wejście

Filmoteka Narodowa-Instytut Audiowizualny zaprasza 25.10.2022 do kina Iluzjon na pokaz jednego z najstarszych zachowanych polskich filmów dźwiękowych Janko Muzykant w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego z 1930 roku. Seans odbędzie w ramach organizowanej przez ACE (Association des Cinémathèques Européennes) 3. Edycji A Season of Classic Films, która obejmuje pokazy odrestaurowanych filmów oraz równoległe wydarzenia organizowane przez 22 europejskie archiwa filmowe. Film do niedawna znany w niekompletnej wersji pozbawionej dźwięku, został przez FINA uzupełniony o oryginalną ścieżkę dźwiękową, zrekonstruowany i  odrestaurowany cyfrowo.  Po blisko 90 latach od premiery zaprezentujemy go w   pierwotnym kształcie podczas 18. Edycji Święta Niemego Kina w kinie Iluzjon. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Kadr z filmu Janko Muzykant. Trzech mężczyzn rozmawia ze sobą i przygotowuje się do wyjścia. Wokół żółta ramka. Po prawej stronie Napis: A season of Classic Films 2022

Materiały promocyjne ACE

 

A Season of Classics Films

Inicjatywa Association des Cinémathèques Européennes przy wsparciu unijnego programu Creative Europe MEDIA prezentuje serię bezpłatnych pokazów filmowych i równoległych działań w całej Europie, mających na celu przyciągnięcie widzów do naszego wspólnego filmowego dziedzictwa kulturowego. Program ma na celu podniesienie świadomości na temat pracy europejskich archiwów filmowych, łącząc społeczeństwo z historią kina i znaczeniem ochrony filmów. Większość filmów to premierowe cyfrowe rekonstrukcje, a niektóre pokazy zawierają występy na żywo i interaktywne sesje edukacyjne. Wszystkie filmy dostępne są z angielskimi napisami. Dodatkowo w niektórych przypadkach dostępne są napisy francuskie lub inne.

 

Materiały promocyjne ACE

 

 

Janko Muzykant, reż. Ryszard Ordyński, Polska, 1930, 70 min

Jeden z najstarszych zachowanych polskich filmów dźwiękowych do niedawna znany był jedynie w  niekompletnej wersji pozbawionej dźwięku. Zaginione oryginalne płyty ze ścieżką dźwiękową zostały odnalezione w prywatnej kolekcji za granicą i w 2018 roku kupione przez FINA. Film został zrekonstruowany i odrestaurowany cyfrowo, dzięki czemu po blisko 90 latach od premiery, zostanie znów zaprezentowany w swoim pierwotnym kształcie.

Ilustrację muzyczną do Janka Muzykanta stworzyli wybitny dyrygent i kompozytor Grzegorz Fitelberg, oraz znany teatrolog, reżyser i kompozytor Leon Schiller. Film jest zatem unikatowym, bo zupełnie dotychczas nieznanym uzupełnieniem dorobku artystycznego tych dwóch postaci tak ważnych dla polskiej muzyki i teatru.

Janko Muzykant jest przykładem wczesnego europejskiego kina dźwiękowego. Jest pod tym względem produkcją bardzo nowoczesną na tle innych europejskich produkcji z tego roku: wprawdzie nie ma w  nim dialogów, ale za to bardzo bogata w porównaniu do innych filmów jest warstwa efektów dźwiękowych.

Film jest także ciekawym przykładem adaptacji klasyków literatury. Scenariusz został napisany w  oparciu o znaną nowelę Henryka Sienkiewicza, która do dziś jest lekturą obowiązkową w polskich szkołach. Wprawdzie rozwój fabuły dość znacznie odbiega od oryginału (film opowiada dalsze dzieje bohatera, który w noweli zmarł jako dziecko), jednak jest to bardzo interesujący przykład kreatywnego podejścia scenarzystów filmowych w tym przełomowym dla światowego kina okresie.

W ujęciu lokalnym film także jest ciekawostką: początkowe sceny na wsi kręcone były w Rybienku i  Barcicach koło Wyszkowa – są to najprawdopodobniej najstarsze zdjęcia filmowe tamtejszych zabytków: pałacu Skarżyńskich i drewnianego barokowego kościoła. Jedna ze scen plenerowych kręcona była na legendarnym, dziś już nieistniejącym, targowisku na pl. Kercelego w Warszawie, tzw. Kercelaku. Było to jedno z miejsc najbardziej charakterystycznych dla folkloru Warszawy przełomu XIX i XX wieku.

W głównych rolach występują: debiutujący aktor Witold Conti, który już wkrótce został popularnym amantem polskiego kina i sceny, oraz Maria Malicka, ceniona artystka dramatyczna młodego pokolenia. W rolach drugoplanowych można zobaczyć dwóch najpopularniejszych komików międzywojennej polskiej rewii: Adolfa Dymszę i Kazimierza Krukowskiego, a także przyszłego najsłynniejszego amanta filmowego Aleksandra Żabczyńskiego.

 

__________________________________________________________________________________

 

Szczegółowe informacje dotyczące pokazu:

 www.iluzjon.fn.org.pl

fina.gov.pl

www.ace-film.eu/projects/season-of-classics/