Wydarzenia
„ABBA”, reż. L. Hallstroem | ABC Filmu Muzycznego | Klub Seniora
15
Grudzień
2022
Pokazy filmowe Wykłady

„ABBA”, reż. L. Hallstroem | ABC Filmu Muzycznego | Klub Seniora

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na kolejną odsłonę cyklu Klub Seniora pod tytułem ABC filmu muzycznego. Od października 2022 do czerwca 2023 – raz w miesiącu, w wybrane czwartki o godz. 11.00 – zapraszamy Państwa do kina Iluzjon w Warszawie na pokazy sławnych filmów, w których na plan pierwszy wybija się muzyka, często w formie piosenek i z towarzyszeniem tańca.

Tym razem pokażemy film ABBA w reżyserii Lassego Hallstroema z 1977 roku, poświęcony legendarnemu kwartetowi pop ze Szwecji. Prelekcję przed filmem wygłosi filmoznawca Andrzej Bukowiecki, który poprowadzi także rozmowę z widzami po seansie.

ABBA, reż. Lasse Hallstroem, 95 min, 1977, Szwecja, Australia

Na początku film miał być dokumentalnym zapisem trasy koncertowej zespołu po Australii w 1977 roku. Później jednak zdecydowano, że do filmu wpleciona zostanie akcja i perypetie pechowego reportera Ashleya, który za wszelką cenę próbuje przeprowadzić z zespołem wywiad. Nieszczęśliwy splot wydarzeń uniemożliwia mu realizację tego zadania. Najważniejsza jest jednak muzyka zespołu i ujęcia z koncertów, które w pełni oddają fenomen ABBY.

Reżyserem filmu był Lars Hallström, który nakręcił niemal wszystkie teledyski grupy. W filmie można usłyszeć większość przebojów z lat 1973–77 oraz kilka piosenek z płyty The Album, którą promowała trasa po Australii.