Wydarzenia
Ajka | Nowe polskie kino
05
Marzec
2019
Pokazy filmowe Dorośli

Ajka | Nowe polskie kino

Program

Ajka, reż. Siergiej Dworcewoj, 2018, 109 minut

W pierwszej scenie filmu tytułowa bohaterka (w tej roli nagrodzona w Cannes Samal Jesljamowa) zostawia dziecko i ucieka ze szpitala. Ryzykuje zdrowiem, ale musi wrócić do pracy. Jako Kirgizka wykonuje najgorzej płatne zajęcia, ledwie wiążąc koniec z końcem. Niedostrzegana przez moskiewską klasę średnią, stara się pozostać niewidzialną także dla policji, która może ją deportować, oraz gangsterów, którym jest winna pieniądze. Jednak nawet w tak rozległej, nieuporządkowanej metropolii, nie można ukrywać się bez końca. Na szczególną uwagę w tej polskiej koprodukcji zasługują zdjęcia operatorki Jolanty Dylewskiej – kręcąc z ręki, podkreśla ona zagubienie bohaterów w opresyjnym mieście.

Spotkanie

Po projekcji rozmowę z operatorką Jolantą Dylewską poprowadzi krytyk filmowy, Jakub Socha.

Kopia i wersja językowa

Dźwięk: rosyjski, napisy: polskie, kopia: cyfrowa.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od 18:30. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości – prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Gości pod adresem bog@nina.gov.pl lub numerem tel.: 22 380 49 95 (od pon. do pt. w godzinach 9–17).