Wydarzenia
Alan Wykpisz Project | JAZZ.PL | Ninateka.pl
07
Październik
2022
Muzyka na żywo

Alan Wykpisz Project | JAZZ.PL | Ninateka.pl

Alan Wykpisz zapowiada pierwszą płytę sygnowaną własnym nazwiskiem – kompozycje z nadchodzącego albumu można będzie usłyszeć w wykonaniu koncertowym już w piątek w cyklu Jazz.PL w radiowej Dwójce oraz na portalu Ninateka.pl.

 

W studiu S3 Polskiego Radia w Warszawie, wystąpi Alan Wykpisz Project – sekstet prowadzony przez jednego z najbardziej aktywnych basistów na polskiej scenie jazzowej. Po kilkunastu latach aktywnej działalności, podróżowaniu, nagrywaniu albumów z różnymi artystami nadszedł czas powołania do życia mojego projektu, nagrania i wydania debiutanckiego albumu – mówi bohater najbliższej odsłony cyklu Jazz.PL
Koncert będzie przedpremierową prezentacją repertuaru, jaki znajdzie się na płycie „City Jungle”. Fonograficzny debiut Alana Wykpisza (w roli lidera) na rynku ukaże się już pod koniec października. Basista dodaje: Życie muzyka to poniekąd życie w podróży od miasta do miasta, z kraju do kraju. Każda podróż ma różne fazy, jest czas na ekscytację, jest czas na zmęczenie, regenerację. Jest czas zawirowań i jest czas spokoju. O tej i innych podróżach chcemy opowiedzieć ze sceny, zabrać słuchaczy w drogę razem z nami w poszukiwaniu balansu

 

Skład zespołu:
Alan Wykpisz – gitara basowa/kontrabas/elektronika/kompozycje
Jakub Mizeracki – gitara
Paweł Kaczmarczyk – instrumenty klawiszowe
Dawid Lach – Fender Rhodes
Maksymilian Olszewski – perkusja
Tymoteusz Papior – perkusja

prowadzenie koncertu – Roch Siciński

Partnerem cyklu Jazz.PL jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.
Zaproszenia na piątkowy koncert do zdobycia w tym tygodniu na antenie Dwójki.

 

Alan Wykpisz – kontrabasista, gitarzysta basowy, kompozytor, improwizator, pedagog.
Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie (studia licencjackie) oraz w Katowicach (studia magisterskie oraz doktoranckie). Laureat takich konkursów jak Jazz Hoeilaart 2011, Bass Copenhagen 2012 czy Jazz Nad Odrą 2015. Koncertował na wielu festiwalach w krajach takich jak Kuwejt, Katar, Hiszpania, USA, Kanada, Belgia, Chiny, Indonezja, Malezja czy Indie. Wraz z zespołem High Definition Quartet był nominowany do nagrody FRYDERYK 2014 (Płyta „Hopasa”) , a z Triem Mateusza Gawędy do FRYDERYKA 2016 za „Overnight Tales”, z zespołem Natalia Kordiak Quintet nominowany do nagrody FRYDERYK 2020 (Płyta „Bajka”) za najlepszy debiut fonograficzny. Koncertował z takimi artystami jak Janusz Muniak, Randy Brecker, Dave Liebman, Aga Zaryan, Adam Pierończyk, Grzegorz Karnas, Anna Gadt, High Definition Quartet, czy Michał Urbaniak. Jest liderem własnego zespołu „Alan Wykpisz Project”, współtworzy takie formacje jak m.in. Mateusz Gawęda Trio, Eskaubei & Tomek Nowak Quartet, Paweł Kaczmarczyk Trio, Cracov Jazz Collective, Vehemence Quartet, czy Natalia Kordiak Quintet.

Wydarzenie odbędzie się w piątek (7. października) o godzinie 18:00. Transmisja na falach Programu 2 Polskiego Radia, a także w formie streamingu wideo na portalu ninateka.pl, na dwójkowym Facebooku, kanale YouTube i stronie internetowej Dwójki.