Wydarzenia
„Amator”, reż. Krzysztof Kieślowski | Klub Filmowy {OD-JAZD}
08
Listopad
2021
Pokazy filmowe Wykłady

„Amator”, reż. Krzysztof Kieślowski | Klub Filmowy {OD-JAZD}

Zapraszamy na trzecie spotkanie klubu filmowego {OD–JAZD} – pokaz filmu Amator w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego poprzedzony będzie krótką prelekcją. Po filmie odbędzie się dyskusja z udziałem filozofa kultury, eseisty i krytyka filmowego dr Mateusza Wernera.

Amator, reż. Krzysztof Kieślowski, 117 min., 1979, Polska

Filip, młody zaopatrzeniowiec z zakładu przemysłowego w podkrakowskim miasteczku kupuje kamerę filmową, by uwiecznić narodziny i pierwsze dni życia swojej córeczki. Wieść o zakupie obiega zakład pracy, a Filip otrzymuje propozycję nakręcenia filmu z okazji pięciolecia istnienia przedsiębiorstwa. Dyrektor zakładu obejmuje nawet protektorat nad nowo powstałym amatorskim klubem filmowym. Samorodny reżyser zaczyna pokazywać to, co widzi. Bezkompromisowo pokazywać wynaturzenia otaczającej go rzeczywistości. Cena prawdy jest jednak wysoka.
Autotematyczna opowieść o fascynacji filmowym medium plus rozważania na temat roli sztuki uwikłanej w świat propagandy, politycznych kłamstw i manipulacji zniekształcających prawdziwy obraz rzeczywistości.

Czy zadaniem sztuki filmowej jest doskonałość formy, czy odkrywanie prawdy? Dlaczego Amator uznawany jest za najważniejszy film Kina Moralnego Niepokoju? Jak wiele można poświęcić w imię sztuki? Co powinno być najważniejszą wartością dla filmowca? Na te oraz wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć wspólnie z ekspertem naszego klubu dr Mateuszem Wernerem. Zapraszamy na seans oraz dyskusję, podczas której będziecie mogli zadawać pytania i dzielić się swoimi pomysłami na interpretację filmu. O czym według Was jest Amator? Chcemy poznać Waszą opinię!

O cyklu

Klub filmowy {OD–JAZD} to kinofilskie poszukiwania skarbów i wyjątkowa szansa spotkania oraz dyskusji z wybitnymi znawcami kina, którzy przedstawią autorskie interpretacje swych ukochanych filmów. To cykl 20 spotkań, na które składają się prelekcje ekspertów, projekcje dzieł filmowych oraz dyskusja z uczestnikami. Celem klubu {OD–JAZD} jest rozbudzanie filmowej pasji i krytycznego myślenia o kinie, odkrywanie jego fascynującej historii, zachęta i nauka samodzielnej analizy filmów i własnych, nawet tych najbardziej od-jechanych interpretacji.


Współorganizatorem cyklu jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.


Więcej o klubie https://u-jazdowski.pl/kino/repertuar/od-jazd

 

Ilustracja: kadr z filmu Dzikość serca, reż. D. Lynch