Wydarzenia
„Anatomia”, reż. O. Jankowska | Orły 2023
03
Luty
2023
Pokazy filmowe

„Anatomia”, reż. O. Jankowska | Orły 2023

Anatomia, reż. Ola Jankowska, 108 min, 2021, Polska, Francja

Nakręcona na kamerze cyfrowej, 35mm, VHS i w podczerwieni, kolażowa opowieść o tożsamości, czasie i pamięci.

Anatomia to pełnometrażowy debiut fabularny Oli Jankowskiej, który miał swoją premierę na 78. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w prestiżowej sekcji Giornate degli Autori. Mika przyjeżdża do Polski, żeby odwiedzić w szpitalu swojego ojca, którego nie widziała wiele lat, a który cierpi teraz na uraz mózgu i zanik pamięci. Kiedy dochodzi do ich spotkania, okazuje się, że ojciec przekonany jest, że kobieta wciąż jest nastolatką i nadal razem mieszkają. Mika decyduje się zostać w Polsce dłużej – tym samym stając się towarzyszką ojca w podróży przez labirynt jego gasnącego umysłu. Wkrótce, wyrusza też w podróż w czasie przez swoje własne życie. Teraźniejszość stopniowo zaczyna mieszać się z daleką przeszłością, a miejsca ujawniają swoje historie i wspomnienia. W międzyczasie stan ojca pogarsza się. Granica między życiem a śmiercią zaczyna się zacierać.

Polskie Nagrody Filmowe Orły 2023

Polska Akademia Filmowa po raz 25. przyznawać będzie nagrody dla najlepszych polskich filmów, które w mijającym roku mogliśmy oglądać w kinach.

Uroczysta 25. gala Polskich Nagród Filmowych Orły 2023 odbędzie się 6 marca 2023 roku. Wcześniej publiczność oraz członkinie i członkowie Akademii będą mogli przypomnieć sobie filmy ubiegające się o nagrody. Zostaną one pokazane w Kinie Iluzjon. Po wieczornych seansach odbywać się będą też spotkania z twórcami kandydujących filmów.

 

Ilustracja: kadr z filmu Anatomia, reż. O. Jankowska