Wydarzenia
Anna Dymna na Ninatece | Dziś są twoje urodziny | Lipiec 2023
04
Lipiec
2023
Pokazy filmowe

Anna Dymna na Ninatece | Dziś są twoje urodziny | Lipiec 2023

Bezpłatne wejście

W lipcu zapraszamy na obchody urodzin Anny Dymnej! Słynna aktorka i działaczka charytatywna świętuje w tym roku 72. urodziny. Z tej okazji zapraszamy na przegląd produkcji z jej udziałem!

Program

Filmy będą dostępne od 4 lipca godz. 20 do 31 lipca godz. 20  w serwisie VOD Ninateka.pl.

 

Wedle wyroków twoich, reż. Jerzy Hoffman, 98 min, 1983, Polska

 

Lato 1939 roku jest ostatnim beztroskim czasem w życiu 13-letniej Ruth (Sharon Brauner) – wybuch wojny niszczy szczęśliwe i dostatnie życie jej rodziny. W ich rodzinnym miasteczku powstaje getto, którego mieszkańcy stopniowo są wysiedlani. Do jednego z transportów trafia dziewczynka z matką (Walentyna Hoffman) – kobieta, korzystając z tego, że jadą przez las, wypycha córkę z ciężarówki, każąc jej uciekać do Warszawy, do ciotki Rachel (Anna Dymna). Ruth – także dzięki pomocy spotykanych po drodze ludzi – dociera do likwidowanego przez Niemców getta, w którym za chwilę wybucha powstanie. Po jego upadku dziewczynka rusza w dalszą, pełną niebezpieczeństw drogę…

 

Do krwi ostatniej…, reż. Jerzy Hoffman, 185 min, 1978, Polska

 

Film Jerzego Hoffmana jest jednym z największych przedsięwzięć PRL-owskiej kinematografii w zakresie kina wojennego. Zdjęcia do tego epickiego fresku, opowiadającego o początkach armii polskiej w ZSRR oraz światopoglądowych i politycznych dylematach przebywających w tym kraju Polaków, realizowane były przez kilka miesięcy, nie tylko Polsce, a również w kilku miejscach w Związku Radzieckim, a także w Londynie. że równolegle z filmem powstawał 7-odcinkowy serial telewizyjny. Budżet obu produkcji wyniósł nieco ponad 80 milionów złotych, co na owe czasy było sumą kolosalną. Film, powstający na wyraźne zlecenie polityczne i mający za swoją podstawę scenariusz Zbigniewa Safjana, oparty na materiałach archiwalnych oraz wspomnieniach żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego, nie jest jednak obrazem jednoznacznie propagandowym. W trakcie ponad trzygodzinnej projekcji autorzy w godny i pełny sposób ukazali postać generała Władysława Sikorskiego oraz jego trudne rozmowy z przywódcą ZSRR, Józefem Stalinem. Udało im się również w zawoalowany sposób poruszyć temat zbrodni katyńskiej oraz zasygnalizować stan świadomości Polaków biorących udział w II wojnie światowej, a przy tym stojących często po dwóch stronach światopoglądowej barykady. Za największą zaletę filmu powszechnie uważano jednak inscenizację bitwy pod Lenino – sekwencja ta, zrealizowana przy użyciu ogromnych nakładów oraz środków pirotechnicznych, do dzisiaj uznawana jest za jedną z najlepiej zrealizowanych scen batalistycznych w historii polskiego kina.

 

Trędowata, reż. Jerzy Hoffman, 91 min, 1976, Polska

 

Stefania Rudecka (Elżbieta Starostecka) od niedawna mieszka w majątku Słodkowice, zatrudniona tu jako guwernantka nastoletniej Luci (Lucyna Brusikiewicz). Matka wychowanki, hrabina Idalia (Jadwiga Barańska), zachowuje wobec nauczycielki dystans, za to dziadek dziewczyny, stary ordynat Maciej Michorowski (Czesław Wołłejko) od początku darzy ją sympatią. Największy niepokój w życie guwernantki wnosi pojawienie się młodego ordynata Waldemara (Leszek Teleszyński), wnuka Macieja. Przystojny arystokrata, którego rodzina chce ożenić z bogatą hrabianką Barską (Anna Dymna), lubi prowokować otoczenie – z piękną Stefcią wzajemnie prawią sobie złośliwości. W rzeczywistości Waldemar jest coraz bardziej zakochany w guwernantce, a ona odwzajemnia uczucie. Rodzina przeciwna jest mezaliansowi, ale młody ordynat doprowadza do zaręczyn. Zakochanym nie będzie jednak dane wspólne życie…

 

Janosik, reż. Jerzy Passendorfer, 110 min, 1974, Polska

 

Kinowa wersja kultowego serialu o legendarnym tatrzańskim zbójniku, inspirowanym prawdziwym słowackim bandytą, który żył na przełomie XVII i XVIII wieku na terenie Karpat Zachodnich. Akcja serialu i filmu przeniesiona została w polskie góry, na początek XIX wieku. Janosik, w którego wcielił się niezastąpiony Marek Perepeczko, wraz ze swoją bandą staje w obronie ubogich i pokrzywdzonych przez austriackiego zaborcę.

 

 

Dzień babci, reż. Miłosz Sakowski, 30 min, 2015, Polska

Judyta jest mieszkającą samotnie starszą kobietą. Gdy dzwoni do niej podający się za kolegę jej wnuka Tomek z prośbą o pieniądze, wydaje się, że padnie ona ofiarą oszustwa. Gdy jednak chłopak przychodzi do jej mieszkania, okazuje się, że Judyta ma plan – być może oboje będą sobie w stanie nawzajem pomóc.

 

Palec boży ­– spektakl Teatru Telewizji, reż. Teresa Kotlarczyk, 90 min, 1993, Polska

Spektakl Teatru Telewizji będący adaptacją książki Erskine’a Caldwella. Choć akcja powieści rozgrywa się w USA, w stanie Georgia, reżyserka Teresa Kotlarczyk wyłuskała główne jej wątki tak, by mogły zarezonować również z polską widownią. Molly (Anna Dymna) i jej córce Lilly (Maria Peszek) doskwiera ubóstwo i egzystencja na marginesie społecznym. Kobiety, bezustannie marząc o lepszym życiu, próbują wyrwać się ze swej przykrej rzeczywistości. Spektakl został doceniony na Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej w 1994 roku – zarówno Dymna, jak i Jan Peszek, wcielający się w rolę Jethro, zostali wyróżnieni nagrodami aktorskimi.

Anna Dymna

Urodziła się 20 lipca 1951 roku jako Anna Dziadyk. Obecne nazwisko zawdzięcza pierwszemu mężowi Wiesławowi, którego poznała i poślubiła początkiem kariery. Od najmłodszych lat związana z Krakowem, gdzie już w dzieciństwie uczęszczała na zajęcia aktorskie. Absolwentka tamtejszej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (dzisiejsza Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego). Grywać w teatrze i filmach zaczęła jeszcze podczas studiów. Ze względu na nieprzeciętną urodę, szybko przylgnęła do niej łatka „młodej i pięknej”. Z wiekiem udało jej się zerwać z tym wizerunkiem, dzięki doborowi ról igrających z jej emploi z młodości. Nie sposób wymienić jej najwybitniejsze kreacje aktorskie, gdyż było ich mnóstwo; z pewnością należą do nich: Maria w Znachorze (1982), Magdalena w Dolinie Issy (1982), Barbara w Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny (1983), czy Katarzyna w Tylko strach (1993). Na uwagę zasługuje także jej dorobek sceniczny – od lat 70. związana jest z krakowskim Teatrem Starym, gdzie grała między innymi u takich osobistości, jak Konrad Swinarski, Kazimierz Kutz czy Jan Klata. Jest także stałą współpracowniczką Teatru Telewizji – wystąpiła w niemal 90 różnych spektaklach. Od 2003 roku zaangażowana jest w działalność charytatywną jako założycielka fundacji „Mimo wszystko”, której celem jest pomoc dorosłym osobom z niepełnosprawnościami intelektualnymi.

O cyklu

Cykl Dziś są twoje urodziny pozwala przypomnieć i uhonorować artystów, pełniących różne role przy produkcji filmu. W programie znajdują się produkcje związane z postaciami różnorodnych twórców filmowych, m.in reżyserów, aktorów, scenografów czy kompozytorów.

Partnerem cyklu jest Legalna Kultura.