Zapraszamy na ostatnie w tym sezonie spotkanie ze współczesnym polskim kostiumem filmowym i jedną z jego twórczyń. Gościnią Jagody Murczyńskiej będzie tym razem Anna Englert, która podczas spotkania na Wałbrzyskiej 3/5 opowie o swojej pracy artystycznej, m.in. przy filmie Wojna polsko-ruska Xawerego Żuławskiego – filmie, w którym sportowy dres okazuje się… stanem umysłu.
Program
19:00 Spotkanie z Anną Englert poprowadzi Jagoda Murczyńska
19:50 pokaz filmu
Wojna polsko-ruska, reż. Xawery Żuławski, 108 min., 2009, Polska
Filmowa adaptacja głośnej debiutanckiej powieści Doroty Masłowskiej. Historia dresiarza Silnego (w tej roli Borysz Szyc) opowiedziana jest w sposób przypominający narkotyczny trans, w którym mieszają się fikcja i rzeczywistość, a przeszłość, teraźniejszość i przyszłość w każdej chwili mogą zamienić się miejscami. Silny dowiaduje się przypadkiem, że chce go rzucić ukochana Magda (Roma Gąsiorowska). A że z natury jest dosyć porywczy, z nadmiaru emocji demoluje miejscowy bar, czym naraża się jego właścicielowi, Lewemu (Michał Czernecki). Błąkając się potem bez celu po okolicy i kojąc ból amfetaminą, obiecuje sobie, że już nigdy nie zaangażuje się w związek uczuciowy. Tymczasem kolejne kobiety zaczynają pojawiać się w jego życiu jak na zawołanie, a egzystencja Silnego staje się coraz bardziej chaotyczna i nieprzewidywalna.
O cyklu Sukienka na zmianę
Dobrze skrojony kostium opowiada historię, zanim jeszcze padną pierwsze zdania dialogu. Mówi kolorem, fakturą, kształtem, stanem znoszenia. Mówi o przeszłości bohaterów, a czasem także o tym, co ich czeka.
W polskim kinie przez dekady powraca temat dziejowych przemian: kapryśne wiatry historii, ustrojowe i społeczne transformacje. Wszystkie one odciskają swój ślad także w kostiumach – z modnych gorsetów, wytartych płaszczy, czarnych koronek, ludowych spódnic, ekstrawaganckich okularów i jedwabnych sukienek możemy wyczytać historie o aspiracjach, kompleksach, nieuniknionych upadkach, szlachetnych zrywach i zuchwałości w sięganiu po nowe i nieznane.
W cyklu spotkań poświęconych sztuce filmowej kostiumografii rozmawiamy o tym, jak ubrania odbijały w polskim kinie relacje między klasami społecznymi, jak przedstawiały ambicje całych pokoleń Polaków, jak definiowały luksus, ośmieszały nuworyszowskie wyskoki i kreśliły horyzonty wyrafinowania. Szczególną uwagę poświęcamy bohaterkom: tym, które historycznym zmianom zawdzięczały nagłe awanse społeczne; tym, które same zakasywały rękawy, by pracować na lepsze jutro; tym, które barwną osobowością i takimż ubiorem dokonywały estetycznych i obyczajowych rewolucji. O swojej pracy opowiedzą nam wybitne polskie kostiumografki, których wszechstronne umiejętności pozwalają kreować na ekranie pełne charakteru postaci i zapadające w pamięć kadry.
Wstęp
Wstęp bezpłatny. Limit miejsc: 60
Zasady bezpieczeństwa
Drodzy Goście,
dokładamy wszelkich starań, aby podczas wydarzeń FINA zapewnić Wam bezpieczeństwo, dlatego prosimy o przestrzeganie następujących zasad:
– zapoznaj się z Regulaminem uczestnictwa w otwartych dla publiczności wydarzeniach FINA
– pamiętaj wydrukować i wypełnić obowiązkowe oświadczenie o stanie zdrowia; oświadczenie jest dostępne również w siedzibie FINA
– pamiętaj o konieczności zakrywania ust i nosa, gdy przebywasz na terenie FINA
– szatnia jest nieczynna do odwołania
– zachowuj dystans od pozostałych gości
– zajmij miejsce wyznaczone przez obsługę FINA
– obowiązuje zakaz jedzenia i picia na salę audiowizualną
– jeśli masz objawy zakażenia zostań w domu
W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości – prosimy o kontakt z recepcją pod adresem bog@fina.gov.pl lub numerem tel.: 22 380 49 95 (od wt. do pt. w godzinach 9–17).
ilustracja: kadr z filmu Wojna polsko-ruska, reż. Xawery Żuławski