Tętniąca życiem, pełna energii i kolorów eksplozja kultury żydowskiej opanuje Warszawę między 26 sierpnia a 3 września 2023 roku. Jak zawsze, królować będą dwa filary kultury: muzyka i teatr, co oznacza duże plenerowe koncerty, kameralne występy i recitale. Teatralne premiery i pokazy znanych już sztuk, czytania performatywne i małe formy teatralne. Wszystko to ożywi przestrzeń miasta, przenikając z jego zakątków do serc widzów. Na stronie www.shalom.pl dostępny jest szczegółowy program festiwalu.
Program
Pełna informacja o seansach w Kinie Iluzjon (w tym o biletach) znajduje się na stronie kina.
2.09, godz. 17.00 Austeria, reż. Jerzy Kawalerowicz, 102 min, 2023, Polska
Galicja, lato 1914 roku. W prowadzonej przez starego Taga tytułowej karczmie pierwszej wojennej nocy krzyżują się drogi wielu ludzi, głównie żydowskich uciekinierów z miasta, od zasymilowanej burżuazji po chasydów. Ci ostatni, pogrążeni w religijnych rytuałach i tańcu, nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji. Świadomy nadciągającej katastrofy jest za to Tag, filozof, religijny, ale i sceptyczny nieco Żyd, który często wadzi się z Bogiem – teraz przeczuwa, że cena za bycie narodem wybranym będzie wysoka.
Arcydzieło polskiego kina, zdobywca Złotych Lwów 9. FPFF. Znakomita adaptacja powieści Juliana Stryjkowskiego zrealizowana przy udziale autora. Opowieść o żydowskiej Atlantydzie snuta z pozycji świadka Holokaustu, z wizyjnymi zdjęcia Zygmunta Samosiuka, znakomitą kreacją Franciszka Pieczki i symboliczną, finałową scena krwawej kąpieli jako zapowiedzią nadciągającej Zagłady.
2.09, godz. 19.30 Dwie flagi, reż. Jolanta Kessler-Chojecka, 61 min, 2023, Polska
Film Dwie Flagi opowiada historię Żydowskiego Związku Wojskowego. Chociaż temat powstania w getcie warszawskim wydawał się dobrze opracowany i znany, przez wiele lat przedstawiano go z perspektywy Żydowskiej Organizacji Bojowej. W filmie po raz pierwszy ukazana została formacja ŻZW, która mimo skromnej liczebności (około 400-450 osób), była największą siłą bojową w getcie. Dopiero w ostatnich latach pojawiły się publikacje na ten temat. Żydowski Związek Wojskowy utrzymywał intensywne relacje z polskim podziemiem niepodległościowym, które dostarczało gettu broń i amunicję w zamian za pieniądze i inne materiały wymienne.
W filmie wykorzystano dostępne w światowych archiwach wywiady filmowe z żołnierzami ŻZW, takimi jak: Ziuta Hartman, Dawid Landau, Józef Grynblatt i Fela Finkelsztein. Ich świadectwa uzupełnione są opiniami badaczy z Polski, Izraela i Francji. Producentami filmu są: Muzeum Getta Warszawskiego, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz Telewizja Polska.
2.09, godz. 20.30 Spotkanie z reżyserką filmu Dwie flagi – prowadzenie: Mikołaj Mirowski
Wstęp
Wstęp bezpłatny. Wejściówki do odbiory w kasie kina.