Większość podmiotów, mających styczność z cudzą twórczością, wie o istnieniu autorskich praw majątkowych i zna zasady pozyskiwania licencji. Często bliskie im są także zasady różnych rodzajów dozwolonego użytku. Niestety, nadal bardzo znikoma jest wiedza na temat autorskich praw osobistych. Poza prawem do autorstwa, do naruszenia którego dochodzi na drodze plagiatu lub niewskazania twórcy, w ustawie zapisano jeszcze prawo do: pseudonimu i anonimatu, decydowania o pierwszym publicznym udostępnieniu, integralności utworu oraz nadzoru nad sposobem korzystania.
Na szkoleniu wyjaśnione zostaną różnice między autorskimi prawami osobistymi oraz dobrami osobistymi twórcy, wynikającymi z art. 23 kodeksu cywilnego, a także jak zmienia się ochrona obu tych kategorii praw po śmierci twórcy. Ponadto poruszona zostanie możliwość ingerencji przez twórcę w sposób korzystania z jego utworu oraz możliwości „odzyskania” przez niego praw w związku z niewłaściwym korzystaniem z jego twórczości.
Wstęp
Udział w szkoleniu jest bezpłatny
Liczba miejsc ograniczona (40). Udział w spotkaniu wymaga rejestracji. Aby zarezerwować miejsca, należy wypełnić formularz.
W razie pytań prosimy o kontakt z Ksenią Kakareko z Działu Badań i Rozwoju FINA: ksenia.kakareko@fina.gov.pl, +48 22 380 49 82.