Wydarzenia
„Bal”, reż. E. Scola | ABC Filmu Muzycznego | Klub Seniora
10
Listopad
2022
Pokazy filmowe Wykłady

„Bal”, reż. E. Scola | ABC Filmu Muzycznego | Klub Seniora

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na kolejną odsłonę cyklu Klub Seniora pod tytułem ABC filmu muzycznego. Od października 2022 do czerwca 2023 – raz w miesiącu, w wybrane czwartki o godz. 11.00 – zapraszamy Państwa do kina Iluzjon w Warszawie na pokazy sławnych filmów, w których na plan pierwszy wybija się muzyka, często w formie piosenek i z towarzyszeniem tańca.

Tym razem pokażemy film Bal w reżyserii Ettore Scoli z 1983 roku roku, produkcji francusko-włosko-algierskiej. Prelekcję przed filmem wygłosi filmoznawca Andrzej Bukowiecki, który poprowadzi także rozmowę z widzami po seansie.

Bal, reż. Ettore Scola, 112 min, 1983 Francja, Włochy, Algieria

Taniec jako forma wolnej, emocjonalnej ekspresji jest w tym unikatowym dziele protagonistą.

Film-wędrówka będący panoramą przemian dwudziestowiecznej Francji i szerzej – Europy. Fabuła rozpoczyna się w latach dwudziestych, a kończy w latach osiemdziesiątych. W jednej z paryskich sal balowych wciąż rozbrzmiewa muzyka. Zmienia się tło historyczne, zmienia się moda, zmienia się wreszcie muzyka, ale taniec jako forma wyrażania siebie pozostaje niezmienny. Mimo że w filmie nie pada praktycznie słowo, imponuje to w jaki sposób twórca snuje opowieść, jak pieczołowicie i trafnie oddaje nastroje i emocje buzujące w przeróżnych ludzkich relacjach.

Wśród wielu międzynarodowych nagród znalazł się srebrny Niedźwiedź na Berlinale i nominacja do Oscara.