Wydarzenia
Blizny | Teraz-wtedy online
21
Kwiecień
2021
Pokazy filmowe Spotkania

Blizny | Teraz-wtedy online

Bezpłatne wejście

Zapraszamy na kolejne internetowe spotkanie z polskim dokumentem w ramach cyklu Teraz-wtedy online. Tym razem zobaczymy najnowszy, głośny film Agnieszki Zwiefki poświęcony dawnym bojowniczkom Tamilskich Tygrysów.

Po projekcji w Ninatece zapraszamy na spotkanie z reżyserką na żywo na FB FINA Wałbrzyska 3/5. Potem wrócimy do Ninateki, aby zobaczyć film Dzień za dniem Ireny Kamieńskiej.

Pokazy odbywają się w ramach cyklu Teraz–wtedy. Polska Szkoła Dokumentu.

Program

19:00 TERAZ – Ninateka


Blizny
, reż. Agnieszka Zwiefka, 2020, 79 minut

Vetrichelvi miała zaledwie 17 lat, gdy wstąpiła do terrorystycznej organizacji Tamilskich Tygrysów. Podczas wieloletniej wojny domowej na Sri Lance straciła rękę i oko, ale stała się też znana jako radykalny ideolog ruchu i poetka. Teraz wyrusza w podróż by odnaleźć swoje dawne towarzyszki broni i napisać książkę o kobietach walczących w Tamilskich Tygrysach. W państwie, w którym ludzie wciąż znikają w biały dzień, podróż Vetrichelvi jest pełna wyzwań i niebezpieczeństw. Filmowane przez 4 lata Blizny są kinem drogi przez powojenny kraj, wciąż pełen napięć i zamieszek między dwoma narodami, a także podróżą w przeszłość rekonstruowaną unikalnymi archiwaliami i inscenizacjami. To uniwersalna opowieść o życiu po wojnie, o ranach, które nie mogą się zagoić, i bliznach dziedziczonych przez kolejne pokolenia.

 

20:20 ROZMOWA Z AGNIESZKĄ ZWIEFKĄ – FB Wałbrzyska 3/5 – streaming na żywo

Spotkanie z reżyserką filmu Blizny, Agnieszką Zwiefką, poprowadzi Kaja Klimek. Zachęcamy do udziału w rozmowie poprzez zadawanie pytań w komentarzach.

 

21:00 WTEDY – Ninateka


Dzień za dniem
, 1988, reż. Irena Kamieńska, 17 minut

Przejmujący dokument Ireny Kamieńskiej ukazuje realia życia PRL-owskich przodowników pracy. To opowieść o siostrach bliźniaczkach, które w młodości, zmuszone sytuacją rodzinną i zachęcone przez wszechobecne hasła oraz filmy propagandowe, zdecydowały się podjąć ciężką pracę fizyczną i poświęciły jej całe swoje życie. Od początku lat 50. pracowały przy transporcie i rozładunku cegieł w katowickim przedsiębiorstwie „Transbud”. Film stanowi gorzkie podsumowanie życia, którego większą część stanowiła praca. Nie było czasu na rozrywkę, uczucia, rodzinę, a po latach znoju pozostała im jedynie bieda i beznadzieja dnia codziennego.

 

Ilustracja: kadr z filmu Blizny, reż. Agnieszka Zwiefka