Wydarzenia
„Błysk nadziei”, reż. K. Kachyňa | Klub Filmowy {OD–JAZD}
15
Listopad
2021
Pokazy filmowe Wykłady

„Błysk nadziei”, reż. K. Kachyňa | Klub Filmowy {OD–JAZD}

Zapraszamy na czwarte spotkanie Klubu Filmowego {OD–JAZD} – pokaz filmu Błysk nadziei (reż. Karel Kachyňa, 1963) poprzedzony będzie krótką prelekcją, po filmie dyskusja z udziałem historyczki literatury i filmu dr Marioli Dopartowej.

Błysk nadziei, reż. Karel Kachyňa, 89 min., 1963, Czechosłowacja

Lucin pracuje w podupadającej żwirowni; jest samotnikiem i okazjonalnym złodziejem. Pewnego razu, gdy konsekwencje nieudanej próby kradzieży okazują się wyjątkowo dotkliwe, niespodziewanie z pomocą przychodzi mu prostytutka Magdalena. Doświadczeni przez życie bohaterowie, mimo licznych doznanych rozczarowań, stopniowo zrzucają maski cynizmu i oziębłości, by ujawnić swe prawdziwe oblicza – ludzi kruchych, wrażliwych, szukających bliskości.

Błysk nadziei to niezwykły, choć nieco zapomniany film Karela Kachyňy – obok Miloša Formana oraz Jiřiego Menzla, jednego z najważniejszych twórców Czechosłowackiej Nowej Fali, uhonorowanego na Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach nagrodą specjalną za całokształt twórczości (1990). Subtelna analiza psychologiczna spotyka się tu z poruszającym liryzmem, przełamanym ponurym realizmem industrialnego otoczenia, radością życia mimo wszystko. Wielki popis gry aktorskiej odtwórców głównych ról – Hany Hegerovej i Rudolfa Hrušínskiego, sprawiają, że Błysk nadziei to prawdziwa perła czeskiej kinematografii!

Dlaczego czeskie kino kocha nieudaczników? Jak film wpisuje się w nurt Czechosłowackiej Nowej Fali? Jak za pomocą języka kina oddać prawdę międzyludzkich relacji?

Na te i wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć wspólnie z ekspertką naszego klubu, dr Mariolą Dopartową. Zapraszamy na seans oraz dyskusję, podczas której będziecie mogli zadawać pytania i dzielić się swoimi pomysłami na interpretację filmu. O czym według Was jest Błysk nadziei? Chcemy poznać Waszą opinię!

O cyklu

Klub filmowy {OD–JAZD} to kinofilskie poszukiwania skarbów i wyjątkowa szansa spotkania oraz dyskusji z wybitnymi znawcami kina, którzy przedstawią autorskie interpretacje swych ukochanych filmów. To cykl 20 spotkań, na które składają się prelekcje ekspertów, projekcje dzieł filmowych oraz dyskusja z uczestnikami. Celem klubu {OD–JAZD} jest rozbudzanie filmowej pasji i krytycznego myślenia o kinie, odkrywanie jego fascynującej historii, zachęta i nauka samodzielnej analizy filmów i własnych, nawet tych najbardziej od-jechanych interpretacji.

Współorganizatorem cyklu jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

Więcej o klubie https://u-jazdowski.pl/kino/repertuar/od-jazd

 

Ilustracja: kadr z filmu Błysk nadziei