Wydarzenia
Bogdan Dziworski | Sztuka widzenia | online
19
Grudzień
2020
Pokazy filmowe Spotkania

Bogdan Dziworski | Sztuka widzenia | online

Bezpłatne wejście

Zapraszamy na spotkanie z wybitnym fotografikiem, operatorem i reżyserem Bogdanem Dziworskim. Rozmowę na kanwie dwóch filmów poprowadzi Katarzyna Taras, filmoznawczyni i krytyczka filmowa, dr hab. nauk humanistycznych i wykładowczyni Szkoły Filmowej w Łodzi.

Obraz Na wylot  w reżyserii Grzegorza Królikiewicza z 1972 roku dostępny jest za pośrednictwem legalnego źródła w internecie a dokument Dziwor w reżyserii Pawła Dyllusa zostanie zaprezentowany w portalu Ninateka.

Program

Pokaz w ramach cyklu Sztuka widzenia, poświęconego pracy operatorów filmowych, organizowanego przez Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych: PSC we współpracy z FINA.

 

17.30 Dziwor (reż.Paweł Dyllus, 29 m.in., 2019) – w Ninateka.pl

Dziwor to nagrodzony przez PSC dokument operatora Pawła Dyllusa. Po długiej przerwie Bogdan Dziworski kręci swój nowy film. Podczas pracy nad obrazem nawiązuje się ciekawa relacja pomiędzy nim, a jego młodszym operatorem. Ten drugi wykorzystuje sytuację i postanawia nakręcić film o Dziworskim. W efekcie powstaje intrygująca opowieść filmowa. Paweł (Dyllus) podczas podróży obserwuje Dziworskiego i stara się zbadać granice pomiędzy pasją i codziennością swojego bohatera.

 

18.30 Rozmowa z Bogdanem Dziworskim wokół filmu Na wylot (reż. Grzegorz Królikiewicz, 1972) na profilu FB FINA Wałbrzyska 3/5  

Na wylot to. niełatwy w odbiorze debiut Królikiewicza. Stanowi przykład sformułowanej wcześniej przez reżysera teorii o przestrzeni filmowej poza kadrem. Głosi ona, że przestrzeń filmowa powinna przede wszystkim służyć pogłębianiu sfery znaczeniowej, a nie tylko rozwijaniu akcji. Stąd koncepcja takiej kompozycji kadru, by można było interpretować również to, co znajduje się poza nim.

Film jest psychologiczną rekonstrukcją zbrodni popełnionej w latach trzydziestych przez zagubione w ówczesnej rzeczywistości społecznej małżeństwo. Maliszowie poznali się w pijackiej melinie. On nie może znaleźć żadnej pracy. Nędza i poniżenie doprowadza ich do zbrodni. Mordują troje ludzi. Stają przed sądem otoczeni powszechną nienawiścią. Napiętnowani starają się jednak walczyć o życie nie swoje, lecz on jej, a ona jego.

Prowadzenie: Katarzyna Taras

 

Zachęcamy także do seansu krótkich filmów Bogdana Dziworskiego dostępnych na ninateka.pl!

 

Autor werków: Jerzy Troszczyński