Wydarzenia
„C.K. Dezerterzy”, reż. Janusz Majewski | Wieczne lato: kino za jeden uśmiech
06
Sierpień
2021
Pokazy filmowe

„C.K. Dezerterzy”, reż. Janusz Majewski | Wieczne lato: kino za jeden uśmiech

Bezpłatne wejście

C.K. Dezerterzy, reż. Janusz Majewski, 152 min., 1985, Polska

Rok 1918. Do c.k. garnizonu na węgierskiej prowincji przybywa nowy zastępca dowódcy – sadystyczny służbista oberleutnant von Nogay. Jego ambicją jest stworzenie z tutejszych żołnierzy prawdziwej armii, co okazuje się zadaniem niełatwym. Tym bardziej, że międzynarodowa grupka szeregowców kierowana przez Polaka Jana „Kanię” Kaniowskiego zaczyna wcielać w życie własny plan – plan wielkiej ucieczki.

Jedna z najlepszych i najpopularniejszych polskich komedii. Adaptacja zapomnianej powieści Kazimierza Sejdy, koszarowa farsa, która po stanie wojennym zadziałała terapeutycznie, poprawiając nie tylko humor widzom, ale i – jako jeden z największych sukcesów frekwencyjnych dekady – bilans polskich kin. Dla reżysera Janusza Majewskiego była kolejną – tym razem w komediowej tonacji – wyprawą do jego ulubionej epoki, którą jednak publiczność lat. 80. chętnie odczytywała przez pryzmat współczesności, widząc w ośmieszonym von Nogayu figurę peerelowskiego satrapy. Anarchistyczne poczucie humoru to tylko jeden z licznych atutów filmu obok zgrabnej intrygi, wartkiej akcji, celnych fraz („Nie ma w słowniku ludzi kulturalnych słów, które mogłyby dostatecznie obelżywie określić pańskie postępowanie”) i znakomitej, obsady, na czele z Wojciechem Pokorą, Wiktorem Zborowskim oraz Markiem Kondratem w brawurowej roli „Kani”.

Film pokazywany w ramach cyklu Wieczne lato.

Wstęp

Wstęp na wszystkie seanse w ramach cyklu Wieczne lato jest bezpłatny. Pokazy odbywają się z wykorzystaniem bezprzewodowych słuchawek udostępnionych przez organizatora. Zachęcamy, by słuchawki rezerwować wcześniej  przez formularz, który będzie udostępniony w tym artykule w dniu wydarzenia w godzinach od 10 do 19. Niewykorzystane rezerwacje będą uwalniane na 15 minut przed rozpoczęciem seansu.

W odpowiedzi na poprawnie wysłany formularz, otrzymają Państwo potwierdzenie e-mail. W razie jakiegokolwiek problemu z wypełnieniem formularza, prosimy o kontakt z recepcją FINA (tel. + 48 22 380 49 95; bog@fina.gov.pl).

Ze względu na niesprzyjającą pogodę (opady deszczu) pokaz zostaje przeniesiony do sali Ziemia Obiecana, mieszczącej się w budynku FINA przy ul. Wałbrzyskiej 3/5. Zapraszamy do rejestracji w siedzibie FINA, która rozpocznie się o godz. 20:15. Liczba miejsc ograniczona: 90. Decyduje kolejność przyjścia. Za utrudnienia przepraszamy i życzymy dobrego seansu!

Informacje praktyczne

Liczba osób biorących udział w projekcji jest ograniczona do 160 (jest to liczba wypożyczanych słuchawek; na dziedzińcu może przebywać więcej osób). Istnieje również możliwość podłączenia prywatnych słuchawek przewodowych z wtyczką minijack do zestawu wypożyczonego przez FINA.

Wejście na dziedziniec FINA Wałbrzyska 3/5 będzie możliwe wyłącznie przez bramę od ul. Wróbla. W razie deszczu pokaz zostanie przeniesiony do sali Ziemia Obiecana.

Zachęcamy do zabrania ze sobą koców i środków odstraszających komary.

Przed i w trakcie seansów zapraszamy do naszej Klubokawiarni na mrożoną kawę, prosecco, rzemieślnicze piwa, a także przekąski i desery!

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem kina plenerowego.

 

Ilustracja: fotos z filmu, fot. Henryk  Jedynak, Fototeka FINA