Wydarzenia
„Całe miasto o tym mówi”, reż. J. Ford | Kino konesera | Wrzesień 2022
10
Wrzesień
2022
Pokazy filmowe

„Całe miasto o tym mówi”, reż. J. Ford | Kino konesera | Wrzesień 2022

Po wakacjach powracamy do naszego stałego cyklu, w którym pokazujemy wyjątkowe, a jednocześnie niedostatecznie – w naszym przekonaniu – znane dzieła sztuki filmowej. We wrześniu zapraszamy na unikatową komedię Całe miasto o tym mówi wyreżyserowaną przez samego Johna Forda

Całe miasto o tym mówi, reż. John Ford, 92 min, 1935, USA

Nieznana w Polsce komedia Johna Forda. Główny bohater, Arthur Ferguson Jones (Edward G. Robinson), jest cichym, skromnym urzędnikiem, który nigdy nie spóźnia się do pracy, a po godzinach pisze opowiadania. Życie mężczyzny zmienia się diametralnie, kiedy pewnego dnia w gazecie ukazuje się list gończy za niejakim Mannionem, mordercą wyglądającym identycznie jak Jones….

Choć kinomani łączą nazwisko Johna Forda przede wszystkim z westernami, to jednak amerykański filmowiec próbował swoich sił w wielu różnych gatunkach – kręcił dramaty obyczajowe, filmy kostiumowe, czy kryminalne. Twórca Dyliżansu wyreżyserował co prawda niewiele komedii, jednak specyficzne poczucie humoru jest jednym z wyróżników jego stylu. Humor Forda w pełni wybrzmiewa właśnie w Całe miasto mówi o tym, opowieści o człowieku skonfrontowanym ze swoim sobowtórem. Edward G. Robinson jest tu zarówno nieśmiałym urzędnikiem, jak i sadystycznym Małym Cezarem, a motyw kradzieży tożsamości staje się źródłem licznych gagów. Świetne dialogi, stylistyka odwołująca się niekiedy do ekspresjonizmu i znakomita rola Robinsona czynią z Całe miasto o tym mówi bardzo zabawną – choć niedocenioną i trochę dziś zapomnianą – komedię. Legendarny krytyk i teoretyka kina Jean Mitry nazwał Miasto „dziełem totalnej perfekcji w swoim gatunku”. Pokaz Całe miasto o tym mówi będzie swego rodzaju uzupełnieniem retrospektywy Johna Forda, którą prezentowaliśmy w Iluzjonie w marcu tego roku.

Pokazy filmu we wrześniu

10.09, godz. 20.00

28.09, godz. 20.00