Wydarzenia
„Carmen”, reż. F. Rosi | ABC Filmu Muzycznego | Klub Seniora
09
Luty
2023
Pokazy filmowe Spotkania Wykłady Dorośli

„Carmen”, reż. F. Rosi | ABC Filmu Muzycznego | Klub Seniora

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na kolejną odsłonę cyklu Klub Seniora pod tytułem ABC filmu muzycznego. Od października 2022 do czerwca 2023 – raz w miesiącu, w wybrane czwartki o godz. 11.00 – zapraszamy Państwa do kina Iluzjon w Warszawie na pokazy sławnych filmów, w których na plan pierwszy wybija się muzyka, często w formie piosenek i z towarzyszeniem tańca.

Tym razem pokażemy adaptację słynnej opery Carmen Georgesa Bizeta, zrealizowaną z ogromnym rozmachem w naturalnych plenerach Hiszpanii. Prelekcję przed filmem wygłosi filmoznawca Andrzej Bukowiecki, który poprowadzi także rozmowę z widzami po seansie.

Carmen, reż. Francesco Rosi, 152 min, 1984, Francja, Włochy

Jak wspominał sam reżyser: „Mój pomysł na Carmen przybrał kształt pomysłu na anty-Carmen. Otóż Carmen jest dla widzów mitem. To kobieta barwna, o wybuchowej agresywności, ja starałem się wyzwolić ją z tego stereotypu, aby stała się kobietą wyposażoną w wielką siłę wewnętrzną. Chciałem najpierw pokazać Carmen jako dziewczynę, prawie podlotka, beztroską, niewinną, a w miarę rozwoju akcji odkryć przed widzem złożoność jej charakteru. Pokazać nie tylko jej niezmiernie silny instynkt życia, erotyzm i zmysłowość, ale także zdobywane przez nią poczucie losu kobiety wolnej”.

Reżyser zaangażował do filmu największe sławy sceny operowej. Obraz został uhonorowany nagrodą Davida Di Donatello w najważniejszych kategoriach: film, reżyser, scenografia, kostiumy, zdjęcia i montaż.

 

Ilustracja: kadr z filmu Carmen, reż. F. Rosi