Wydarzenia
„Casablanca”, reż. Michael Curtiz | Wieczne lato: spragnieni miłości
10
Lipiec
2021
Pokazy filmowe

„Casablanca”, reż. Michael Curtiz | Wieczne lato: spragnieni miłości

Bezpłatne wejście

Casablanca, reż. Michael Curtiz, 103 min., 1942, USA

Akcja filmu toczy się w grudniu 1941 roku. Rick Blaine, Amerykanin osiadły w Maroku jest właścicielem lokalu, w którym goszczą najróżniejsi ludzie: od szukających ratunku uciekinierów, przez sprzedawców fałszywych dokumentów, po przedstawicieli władz Vichy i niemieckich żołnierzy. Miasto jest bramą do wolnej Ameryki, a lokal – kluczowym w mieście miejscem do załatwiania spraw wszelakich. Pewnego dnia pojawia się w nim Ilsa, wielka miłość Blaine’a, która opuściła go przed laty bez słowa wyjaśnienia. Potrzebuje ratunku dla siebie i swojego partnera – czeskiego opozycjonisty.

Taki jest punkt wyjścia najbardziej znanego, klasycznego melodramatu, który jednocześnie doskonale reprezentuje pierwszą fazę rozwoju kina noir. Film odniósł niebywały sukces, czego zwieńczeniem było osiem nominacji do Oscara. Ostatecznie nagroda ta przypadła mu w trzech kategoriach: za reżyserię, scenariusz i najlepszy film roku. Wiele późniejszych filmów nawiązywało do Casablanki. Najsłynniejszym cytatem pozostaje: Zagraj to jeszcze raz, Sam – sparodiowane w filmach braci Marx i Woody’ego Allena.

Film pokazywany w ramach cyklu Wieczne lato.

Wstęp

Wstęp na wszystkie seanse w ramach cyklu Wieczne lato jest bezpłatny. Pokazy odbywają się z wykorzystaniem bezprzewodowych słuchawek udostępnionych przez organizatora. Zachęcamy, by słuchawki rezerwować wcześniej  przez poniższy formularz, który będzie udostępniony w tym artykule w dniu wydarzenia w godzinach od 10 do 19. Niewykorzystane rezerwacje będą uwalniane na 15 minut przed rozpoczęciem seansu.

 

Upłynął czas na rejestrację online. Zapraszamy do rejestracji w siedzibie FINA przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 (wejście bramą od ul. Wróbla), która odbędzie się na 15 minut przed planowaną projekcją.

 

W odpowiedzi na poprawnie wysłany formularz, otrzymają Państwo potwierdzenie e-mail. W razie jakiegokolwiek problemu z wypełnieniem formularza, prosimy o kontakt z recepcją FINA (tel. + 48 22 380 49 95; bog@fina.gov.pl).

Informacje praktyczne

Liczba osób biorących udział w projekcji jest ograniczona do 160 (jest to liczba wypożyczanych słuchawek; na dziedzińcu może przebywać więcej osób). Istnieje również możliwość podłączenia prywatnych słuchawek przewodowych z wtyczką minijack do zestawu wypożyczonego przez FINA.

Wejście na dziedziniec FINA Wałbrzyska 3/5 będzie możliwe wyłącznie przez bramę od ul. Wróbla. W razie deszczu pokaz nie odbędzie się.

Zachęcamy do zabrania ze sobą koców i środków odstraszających komary.

Przed i w trakcie seansów zapraszamy do naszej Klubokawiarni na mrożoną kawę, prosecco, rzemieślnicze piwa, a także przekąski i desery!

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem kina plenerowego.

 

llustracja: fotos z filmu Casablanca, reż. M. Curtiz