Wydarzenia
„Ćma”, reż. T. Zygadło | Kino polskie od nowa #8
14
Wrzesień
2023
Pokazy filmowe Spotkania

„Ćma”, reż. T. Zygadło | Kino polskie od nowa #8

Bezpłatne wejście

W ramach cyklu Kino polskie od nowa serdecznie zapraszamy na pokaz filmu Ćma Tomasza Zygadły, a po nim na spotkanie z Anną Seniuk, grającą jedną z głównych ról, i operatorem, Jackiem Zygadło.

Zapis spotkania zostanie umieszczony na Ninatece.

Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Aby mieć pewność wejścia, należy wypełnić formularz udostępniony na końcu tego artykułu.

Program

GODZ. 18.00 ĆMA, REŻ. TOMASZ ZYGADŁO, 100 MIN, 1980, POLSKA

 

Ćma Tomasza Zygadły miała premierę w 1980 roku. Podobnie jak kilka innych, powstałych wtedy obrazów, na przykład Bez miłości Barbary Sass-Zdort, film rozgrywa się na Wybrzeżu i już ten fakt decyduje o jego przesłaniu. W przededniu Sierpnia artyści czują, że serce Polski bije w Trójmieście i właśnie tam lokują filmową akcję. Reżyser, wspólnie z operatorem Jackiem Zygadło, buduje w Ćmie klimat osaczenia, a rozmowy bohaterów rozgrywa m.in. przy lornetkach, umieszczonych nad brzegiem Bałtyku, przez które obserwują oni otwarte morze, a w domyśle – świat za granicami kraju.

Roman Wilhelmi został za kreację w Ćmie doceniony w 1980 roku na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku, nagrodą za główną rolę męską (obok Doroty Stalińskiej, uhonorowanej za główną rolę żeńską w Bez miłości), ale i rok potem, na Festiwalu w Moskwie. Pełen ekspresji i temperamentu aktor gra tu charyzmatycznego radiowca, który prowadzi nocną audycję, prowokującą słuchaczy do zwierzeń, więc siłą rzeczy sondującą nastroje społeczne. Dominujące są przygnębienie i brak perspektyw, które najsilniej objawiają się u najsłabszych lub najbardziej wrażliwych słuchaczy. Sam dziennikarz spala się w tej pracy, ale jest takim człowiekiem jak inni – z niepewnym losem zawodowym i pokiereszowanym życiem osobistym. Niejako mimochodem film portretuje pokątny, ukrywany przed innymi, alkoholizm Polaków.

Ciekawe role budują tu Jerzy Trela w roli przyjaciela bohatera, Anna Seniuk czy Iwona Bielska. Niezależnie od osobistych rozczarowań i niespełnień, bohaterzy filmu są solidarni wobec siebie nawzajem, co zdaje się wynikać ze świadomości wspólnego losu. I tylko stojący po przeciwnej stronie zwolennicy socjalizmu – w postaci partyjnych kolegów bohatera – stanowią rzeczywistych przeciwników. Konsekwentnie budowany, sugestywny klimat, portretuje społeczne nastroje na moment przed polskim Sierpniem. Ćma Tomasza Zygadły – obok filmów Wajdy, Zanussiego, Kieślowskiego, Holland, Falka, Kijowskiego, Zaorskiego i Andrejewa – reprezentuje kino moralnego niepokoju. W istocie niepokoju silnie uwarunkowanego społecznie i politycznie.

 

godz. 19.45 spotkanie po filmie

 

Po pokazie zapraszamy na rozmowę Michała Dondzika z aktorką Anną Seniuk, aktorem Grzegorzem Heronimskim i operatorem filmu Jackiem Zygadło.

Anna Seniuk – wybitna aktorka teatralna, filmowa, radiowa i telewizyjna, wystąpiła w wielu filmach i spektaklach Tomasza Zygadły, m.in. spektaklach Teatru TV realizowanych przez tego reżysera, takich jak: Moskwa-Pietuszki, Przyszedł mężczyzna do kobiety czy Moralność pani Dulskiej (za rolę Dulskiej otrzymała Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza).

Grzegorz Heromiński – aktor komediowy, najbardziej znany z ról Adasia Hapsa w Kingsajzie (1987) Juliusza Machulskiego, Władzia Rzepeckiego w Pogrzebie kartofla (1990) Jana Jakuba Kolskiego oraz Stasia Niemotki w U Pana Boga za miedzą (2009) Jacka Bromskiego. We wcześniejszej Ćmie (1980), na progu kariery, gra ważną i dramatyczną postać.

Jacek Zygadło – operator filmowy, brat reżysera Tomasza. Wspólnie z nim zrealizował m.in. film Ćma i późniejszy o dwa lata Odwet.

Wstęp

Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Aby mieć pewność wejścia, należy wypełnić poniższy formularz.

Dodatkowo informujemy, że przy wypełnianiu formularza należy podać osobno imię i nazwisko każdej z osób, które chcą Państwo zapisać. Zgłoszenia, które będą zdublowane (tzn. dwa lub więcej zgłoszeń na to samo imię i nazwisko), będą automatycznie usuwane.

 

Limit miejsc został wyczerpany.

 

Ilustracja: Roman Wilhelmi w filmie Ćma w reż. Tomasza Zygadły, 1980 r., źródło: Fototeka FINA