Wydarzenia
Co się zdarzyło Baby Jane? | WYDARZENIE ODWOŁANE
12
Marzec
2020
Pokazy filmowe Spotkania Dorośli

Co się zdarzyło Baby Jane? | WYDARZENIE ODWOŁANE

Bezpłatne wejście

Od 12 marca 2020 roku do odwołania obiekty Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego będą zamknięte dla publiczności. Wszystkie zaplanowane na najbliższy czas wydarzenia są odwołane lub odbędą się w innym terminie.

W tym sezonie Klubu Seniora na Wałbrzyskiej 3/5 wraz z filmoznawcą Andrzejem Bukowieckim zapraszamy na cykl filmów z największymi kobiecymi gwiazdami światowej kinematografii. W programie cyklu znajdą się ikony kobiecości, stylu i piękna o nietuzinkowych osobowościach, które ujawniają w klasycznych już dziś filmach z lat 30., 50., 60. i 70.

Program

Co się zdarzyło Baby Jane?, reż. Robert Aldrich, USA, 1962, 135 minut, taśma 35 mm

12 marca, czwartek, godz. 11.00 | sala Ziemia Obiecana, Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny, ul. Wałbrzyska 3/5, 02-739 Warszawa, Sala Ziemia Obiecana, Pierwsze piętro

Tytułowa Baby Jane Hudson (Bette Davis) była dziecięcą gwiazdą, lecz gdy dorosła, zapomniano o niej. Inaczej potoczyła się kariera jej siostry Blanche (Joan Crawford) – wielkiej aktorki. Obie były od zawsze chorobliwie o siebie zazdrosne. Po tajemniczym wypadku Blanche, którego skutkiem było złamanie kręgosłupa i trwałe kalectwo, stały się od siebie również zależne. Jane, obwiniana o niepełnosprawność Blanche, została jej opiekunką, jednak narastająca nienawiść i niewyjaśnione sprawy sprzed lat zamieniły ich wspólne życie w piekło.

Nominowany do Oscara w pięciu kategoriach film Co się zdarzyło Baby Jane? to przejmująca opowieść o destrukcyjnej sile zazdrości oraz gasnących w cieniu zapomnienia byłych gwiazdach ekranu. W role rywalizujących sióstr wcieliły się dwie wielkie rywalki Hollywood – Bette Davis i Joan Crawford.

Wprowadzenie

Prelekcję przed filmem wygłosi kurator cyklu, filmoznawca Andrzej Bukowiecki.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od 10:30. Liczba miejsc jest ograniczona.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości – prosimy o kontakt z recepcją pod adresem bog@fina.gov.pl lub numerami telefonu.: 22 380 49 95, 22 380 49 04 (od wt. do pt. w godzinach 9–17).