Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Sukienka na zmianę, w którym patrzymy na polskie kino „od podszewki” – skupiając się na zapadających w pamięć kostiumach filmowych i rozmawiając z ich twórczyniami. Tym razem zapraszamy na spotkanie z Katarzyną Lewińską, autorką kostiumów do najciekawszych polskich filmów i seriali ostatnich lat, m.in. Pokotu, Cichej nocy, 1983 czy Śniegu nigdy już nie będzie. Po rozmowie, którą poprowadzi Jagoda Murczyńska, pokażemy nagrodzony na festiwalu Sundance za „unikalną wizję i design” film Córki dancingu w reż. Agnieszki Smoczyńskiej.
Program
19.00 Spotkanie z Katarzyną Lewińską poprowadzi Jagoda Murczyńska – na FB FINA Wałbrzyska 3/5
19.45 Pokaz filmu Córki dancingu, reż. Agnieszka Smoczyńska, 92 min, 2015. – na Ninateka.pl
Dwie syreny – Srebrna i Złota – trafiają do samego centrum świata warszawskich dancingów lat 80., tętniącego muzyką, mieniącego się światłami neonów i blaskiem cekinów. Dołączają do muzyków zespołu Figi i Daktyle, z dnia na dzień stając się sensacją nocnego życia stolicy. Pochłonięte przez miłość i rodzące się namiętności, na chwilę zapominają o swojej prawdziwej naturze. Ale wystarczy jedno złamane serce, by sytuacja wymknęła się spod kontroli…
W porywającym wizualnie, baśniowym filmie Agnieszki Smoczyńskiej kostium jest tym, co obok uwodzicielskiego uroku tytułowych bohaterek i muzyki autorstwa sióstr Barbary i Zuzanny Wrońskich fascynuje najbardziej – najdoskonalej buduje tę niezwykłą filmową fantazję na temat lat 80. Praca Katarzyny Lewińskiej została nagrodzona Fright Meter Award – dedykowaną filmom z gatunku horrorów nagrodą za najlepsze kostiumy.
O cyklu Sukienka na zmianę
Dobrze skrojony kostium opowiada historię, zanim jeszcze padną pierwsze zdania dialogu. Mówi kolorem, fakturą, kształtem, stanem znoszenia. Mówi o przeszłości bohaterów, a czasem także o tym, co ich czeka.
W polskim kinie przez dekady powraca temat dziejowych przemian: kapryśne wiatry historii, ustrojowe i społeczne transformacje. Wszystkie one odciskają swój ślad także w kostiumach – z modnych gorsetów, wytartych płaszczy, czarnych koronek, ludowych spódnic, ekstrawaganckich okularów i jedwabnych sukienek możemy wyczytać historie o aspiracjach, kompleksach, nieuniknionych upadkach, szlachetnych zrywach i zuchwałości w sięganiu po nowe i nieznane.
W cyklu spotkań poświęconych sztuce filmowej kostiumografii rozmawiamy o tym, jak ubrania odbijały w polskim kinie relacje między klasami społecznymi, jak przedstawiały ambicje całych pokoleń Polaków, jak definiowały luksus, ośmieszały nuworyszowskie wyskoki i kreśliły horyzonty wyrafinowania. Szczególną uwagę poświęcamy bohaterkom: tym, które historycznym zmianom zawdzięczały nagłe awanse społeczne; tym, które same zakasywały rękawy, by pracować na lepsze jutro; tym, które barwną osobowością i takimże ubiorem dokonywały estetycznych i obyczajowych rewolucji. O swojej pracy opowiedzą nam wybitne polskie kostiumografki, których wszechstronne umiejętności pozwalają kreować na ekranie pełne charakteru postaci i zapadające w pamięć kadry.