Wydarzenia
Cyber kontra real | Spotkanie z prof. Andrzejem Zybertowiczem oraz dr. Jackiem Bartosiakiem
05
Grudzień
2022
Spotkania

Cyber kontra real | Spotkanie z prof. Andrzejem Zybertowiczem oraz dr. Jackiem Bartosiakiem

Bezpłatne wejście

Co łączy rewolucję technologiczną z końcem historii? Zapraszamy na debatę wokół dwóch książek Wydawnictwa Nowej Konfederacji Cyber kontra real oraz Koniec końca historii.

Książki można nabyć już teraz w księgarni internetowej Nowej Konfederacji a także na miejscu podczas wydarzenia (możliwa płatność kartą).

Transmisja debaty pojawi się jednocześnie w mediach społecznościowych FINA i Nowej Konfederacji, tj.  na profilu facebookowym FINA i Nowej Konfederacji.

O książkach

Jarema Piekutowski, Andrzej Zybertowicz, Cyber kontra real. Cywilizacja w technopułapce, Wydawnictwo Nowa Konfederacja 2022

Witajcie w technoświecie. W świecie, w którym przez 24 godziny na dobę nieświadomie pracujemy dla wielkich firm technologicznych, przekazując im bezcenne dane. W którym sztuczna inteligencja zastępuje ludzką pracę, infosfera zatruta jest masą kłamstw i bzdur, a technologie, które powinny nam służyć, wymykają się nam spod kontroli, zaczynają nami rządzić.

Stop. A może nie jest tak źle? Ubóstwo na świecie maleje, poszerzają się obszary demokracji, firmy technologiczne oferują nam masę wspaniałych narzędzi, których potrzebujemy do rozwiązywania codziennych problemów…

Ta rozmowa to starcie technosceptyka, profesora Andrzeja Zybertowicza, socjologa, nauczyciela akademickiego, doradcy społecznego prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Andrzeja Dudy  z(umiarkowanym) technoentuzjastą, socjologiem Jaremą Piekutowskim.

Jak zatruta infosfera szkodzi państwu (polskiemu i nie tylko)? Jak Putin prowadzi przeciwko Zachodowi walkę informacyjną? Jak wyzwolić się z panowania technologii i cybernetycznych władców? Czy potrzebne jest nam Wielkie Spowolnienie? O tym wszystkim opowiada profesor Zybertowicz w wywiadzie-rzece.

 

Jacek Bartosiak, Koniec końca historii, Wydawnictwo Nowa Konfederacja 2020

Przymusowe zamknięcia kolejnych sektorów gospodarki i ograniczenia funkcjonowania (sławne już lockdowny) wywołane pandemią COVID-19, dewastują systemy gospodarcze w krajach rozwiniętego Zachodu (i coraz bardziej w Polsce). W ślad za tym, niczym złowrogi cień, pojawią się napięcia społeczne, które mogą doprowadzić do złamania kontraktu społecznego, na którym oparty jest cały ład międzyludzki w naszym kręgu cywilizacyjnym.

Jesteśmy na nieznanych wodach. Podręczniki ekonomii nie odpowiadają na pytanie, co się wydarzy po czymś takim. Nigdy nie było również na planecie Ziemia takiego starcia gigantów jak Chiny i USA, obu tak ważnych dla globalnego łańcucha dostaw zglobalizowanej gospodarki i dla architektury bezpieczeństwa. Obu z ambicjami do dominacji w globalnym systemie sprawczości.

Uczestnicy debaty

prof. Andrzej Zybertowicz – socjolog, doradca społeczny prezydenta RP, doradca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, autor książki Cyber kontra real.

dr Jacek Bartosiak – ekspert ds. geopolityki i strategii, założyciel i prezes Strategy&Future, współzałożyciel Nowej Konfederacji, autor bestsellerów o tematyce geopolitycznej, w tym Koniec końca historii.


Prowadzący dyskusję:

Igor Janke – dziennikarz, publicysta, autor książek i autorskiego podcastu Układ otwarty, prezes think tanku Instytut Wolności.

Wstęp

Wstęp bezpłatny. Obowiązuje rejestracja przez formularz udostępniony poniżej.

 

Transmisja w internecie

Transmisja debaty pojawi się jednocześnie w mediach społecznościowych FINA i Nowej Konfederacji, tj.  na profilu FB FINA i Nowej Konfederacji.

Organizatorzy

Organizatorami wydarzenia są Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny i Nowa Konfederacja.

 

Nowa Konfederacja polskie czasopismo, portal publicystyczno-ekspercki i wydawnictwo zajmujące się zagadnieniami związanymi z państwem i polityką, w szczególności skupiający się na sprawach ustrojowych, polityce międzynarodowej, prawie, obronności i gospodarce.