Wydarzenia
[Cykl] Jean Vigo – twórca niepokorny (15–18 lutego)
15
Luty
2021
Pokazy filmowe

[Cykl] Jean Vigo – twórca niepokorny (15–18 lutego)

Poeta wyklęty kina francuskiego, Rimbaud filmu. Jego twórczy dorobek to zaledwie cztery filmy, w tym tylko jeden pełnometrażowy – niecałe trzy godziny seansu. Jednak te trzy godziny stworzyły legendę Jeana Vigo – romantycznego męczennika kina, zdeterminowanego nonkonformisty, który wbrew wszelkim przeciwnościom kreował filmy będące swoistym manifestem twórczej i ideowej niezależności. Całkowicie nowatorską i osobistą (autorską) wizją kina.

Zamiłowanie do buntu, sprzeciwu i kontestacji było u niego cechą wrodzoną. Jego ojcem był Miguel Almereyda, znany francuski anarchista i aktywista, ostatecznie stracony w więzieniu, gdy Jean miał niecałe 12 lat. Przez całe życie pozostawał zdeklarowanym anarchistą, wierzył, że to kino jest narzędziem rewolucji społecznej i pozostawał wierny temu przekonaniu w swoich dziełach.

Zmarł, mając jedynie 29 lat z powodu gruźlicy. Postawa i życie Jeana Vigo stały się w historii kina synonimem twórcy niepokornego, nieustannie dążącego do artystycznej niezawisłości. Był prekursorem i duchowym ojcem francuskiej Nowej Fali. Jednym z dowodów na nieprzerwaną obecność jego legendy jest przyznawana od 1951 roku nagroda jego imienia twórcom, którzy wyróżnili się niezależną, nonkonformistyczną artystyczną postawą oraz awangardową formą.

Projekcje w ramach cyklu:

Pełna informacja o seansach w Kinie Iluzjon znajduje się na stronie kina.

 

15.02, godz. 20.00 Pała ze sprawowania / A propos Nicei (reż. Jean Vigo, 44 / 25 min., 1933/1930, Francja)

18.02 godz. 20.00 Atalanta (reż. Jean Vigo, 78 min., 1934, Francja)

 

fot. Wikimedia Commons